Bu Yöntemlerle %50 Enerji Tasarrufu Yapın

Pek çoğumuz ay sonunda evimize gelen yüksek tutarlı faturalardan şikayet eder, yine de nasıl enerji tasarrufu yapacağımızı bilmeyiz. Halbuki günlük alışkanlıklarınızda bazı küçük değişiklikler yaparak enerji tasarrufu yapmanız mümkün, üstelik bunun için yaşam standartlarınızı düşürmeniz ya da enerji kullanımınızı kısmanız gerekmez.

Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

enerji tasarrufu
  • Enerji tasarrufu yapmaya binanızın dış cephesinden başlayın. Binanızın dış cephesine mantolama yaptırarak kışın soğuk havası, yazın da sıcak havayı dışarıda bırakabilirsiniz. Mantolama, ısı kaybını önlemenin en doğru yoludur. Üstelik mantolama uygulaması 3 yıl içerisinde kendini amorti eder. Mantolama ile ısıtma ve soğutma faturalarınızda %50 oranında tasarruf sağlayabilirsiniz.
  • Beyaz eşya, klima, elektrikli ev aleti gibi ürünler satın alırken, minimum enerji tüketenlerini tercih edin. A sınıfı beyaz eşyalar, enerji tüketimini minimuma düşürür.
  • Yemek pişirirken fırın kapağını uzun süre açık bırakmayın, yiyecekleri düşük sıcaklıkta pişirin ve gerek olmadıkça ön ısıtma yapmayın.
  • Çamaşırlarınızı yıkarken çamaşır makinenizi tam kapasite çalıştırın, düşük su sıcaklığını tercih edin ve ekonomik programlar kullanın. Bu yöntemlerle hem çamaşırlarınız daha uzun ömürlü olur hem de yüksek oranda enerji tasarrufu yapmış olursunuz.
  • Bulaşıklarınızı yıkarken elde yıkama yerine bulaşık makinesi kullanın, makineyi tam kapasite çalıştırın ve bulaşık makinenizin bakımını ihmal etmeyin.
  • Buzdolabınızı evinizdeki ısı kaynaklarından ve diğer beyaz eşyalardan uzağa yerleştirin, buzdolabı kapağını açık bırakmayın ve buzdolabınızın bakımını düzenli olarak yaptırın.
  • Tüm elektronik aletlerinizi kullanmadığınız zamanlarda kapatma düğmesinden kapatın. Kettle gibi mutfak aletlerinin fişlerini kullanmadığınız zamanlarda çekin. Kullanılmayan aletlerin fişini çekmek enerji tasarrufu konusunun olmazsa olmazlarındandır.
  • Evinizdeki tüm su sızıntılarını kontrol edin ve onarın. Evinizden uzak kalacağınız zamanlarda şofbeninizi kapatmayı unutmayın.
  • Boş odaların ışıklarını açık bırakmayın ve evinizde olabildiğince doğal ışıktan yararlanın. Tasarruflu ampuller kullanmak, enerji tasarrufu yapmak için birebirdir.

Filli Boya Mantolama

Kışın daha sıcak, yazın daha serin bir evde yaşamak ve kabaran doğalgaz faturalarından bir an önce kurtulmak istiyorsanız; siz de Filli Boya ile binanızın dış cephesine mantolama yaptırın. Uzman Filli Boya ekibinden binanızın ihtiyaçlarını öğrenmek için şimdi Ücretsiz Yalıtım Keşif Hizmeti’ne başvurun.
Hizmetlerinize, kampanyalarınıza, ürünlerinize ve yeniliklerinize yönelik bilgilendirmelerin yapılması amacıyla bildirdiğim e-posta adresime
BETEK BOYA VE KİMYA SAN A.Ş. tarafından e-posta ve bülten gönderilmesini

ONAYLIYORUM ONAYLAMIYORUM
Lütfen geçerli bir email adresi giriniz.

TAMAM