Dış Cephe Mantolama Ne Kadar Yakıt Tasarrufu Sağlar?

Mantolama uygulamasında, binanızın dış cephesi yukarıdan aşağıya doğru ısı yalıtımı malzemeleri ile giydirilir. Bu uygulama ile binanızda enerji tasarrufu yapılması amaçlanır. Mantolama binanın içinde havanın dengeli dağılımını sağlayarak yaşam kalitenizi yükseltir, ısınmak için kullandığınız enerji miktarını azaltarak enerji tasarrufu yapmanızı sağlar ve binanızın ömrünü uzatır.

Mantolama fiyatları ilk başta kulağınıza yüksek görünebilir. Ancak bu işlem, birkaç sene içerisinde kendisini amorti etmektedir. Biz de bu yazımızda binanıza mantolama yaptırarak ne kadar enerji tasarrufu yapabileceğinizi anlattık.

mantolama yakıt tasarrufu

Mantolama Ne Kadar Enerji Verimliliği Sağlar?

Mantolama işlemi ile sağlanan enerji tasarrufu, binanın tipine ve ölçülerine göre değişiklik gösterir. Eğer tek katlı müstakil bir evde yaşıyorsanız, mantolama ile %50-60 oranında enerji verimliliği sağlayabilirsiniz. Çünkü hiç yalıtım yapılmamış olan müstakil bir evde ısının dışarıya kaçma oranı oldukça yüksektir. Ayrıca çok katlı binalarla kıyaslandığı zaman, tek katlı müstakil evlere mantolama yapılma işlemi çok daha kolaydır. Mantolama fiyatları da çok katlı binalara göre daha düşük olacağından, işlem kendisini kısa süre içerisinde amorti eder.

Merkezi sistemle ısıtılan çok katlı binalarda mantolama ile %20-50 oranında yakıt tasarrufu yapmak mümkündür. Bu binalardaki tüm daireler aynı merkezden ısıtılır, yalnızca en üstteki ve en alttaki daireler ısı kaybına uğrar. Bu nedenle dış duvarlara mantolama yapmak, güzel bir tasarruf yöntemidir ve yüksek oranda enerji tasarrufu sağlar.

Kombili yani bireysel ısıtmalı çok katlı binalarda durum oldukça farklıdır. Hem üst katında hem de alt katında kombinin çalıştırılmadığı bir daire düşünün. Bu daire hem döşeme hem de tavandan ısı kaybına uğrayacaktır. Bu nedenle sadece duvarlarınıza uygulatacağınız bir dış cephe mantolama sizin için yeterli tasarrufu sağlamayacaktır. Yalnızca duvarlarınıza mantolama yaptırarak %10-15 oranında enerji tasarrufu sağlayabilecekken, eğer döşemelerinize, kapılarınıza ve pencerelerinize de yalıtım yaparsanız bu oran yükselecektir.

mantolama enerji tasarrufu

Mantolamanın İşe Yaradığını Nasıl Anlarsınız?

Mantolamanın sağlayacağı enerji tasarrufunu anlamanın en iyi yöntemi, uygulamadan sonra termal görüntüleme yaptırmaktır. Yalıtımdan sonra termal görüntüleme ile mantolamanın doğru yapılıp yapılmadığı anlaşılır ve ısı kaçış noktalarının kapatıldığından emin olunur. Eğer işlemde yolunda gitmeyen bir nokta olduysa, termal görüntüleme sonrasında bu durum da ortaya çıkacaktır. Bu nedenle yalıtımdan sonra termal görüntüleme yaptırmak hayati önem taşır.

mantolama termal kamera

Filli Boya Mantolama

Mantolama ile ilgili daha fazla fikir sahibi olmak, fiyat bilgisi almak, uzman ekiplerle kolayca irtibata geçmek ve ücretsiz keşif hizmetinden yararlanabilmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Görseller: smallfootprintfamily.com

Hizmetlerinize, kampanyalarınıza, ürünlerinize ve yeniliklerinize yönelik bilgilendirmelerin yapılması amacıyla bildirdiğim e-posta adresime
BETEK BOYA VE KİMYA SAN A.Ş. tarafından e-posta ve bülten gönderilmesini

ONAYLIYORUM ONAYLAMIYORUM
Lütfen geçerli bir email adresi giriniz.

TAMAM