Enerji Kimlik Belgesi Hakkında Merak Edilenler

Son kanun düzenlemelerinden sonra Enerji Kimlik Belgesi (EKB) kavramı günlük hayatımızda sık sık karşımıza çıkmaya başladı. Her binanın sahip olması gereken bir belge olan Enerji Kimlik Belgesi ile ilgili aklınıza takılan her türlü sorunun cevabına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

enerji kimlik belgesi

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi, Türkiye’deki enerji verimliliğine yön vermek adına, 2 Mayıs 2017 tarihi itibariyle her binanın alması gereken bir belgedir. Bu tarihten sonra yapılan binalarda, iskan aşamasında bu belgenin alınması zorunlu hale gelmiştir.

Enerji Kimlik Belgesi’nin amacı binalarda enerji kaynaklarının verimli kullanılması, enerji israfının önlenmesi, sera gazı salınımının azalması ve çevrenin korunmasıdır. Bu belgenin alınabilmesi için binanın yalıtım uygulamasının yapılmış olması gereklidir. Basit anlatım ile Enerji Kimlik Belgesi, beyaz eşyalardaki enerji sınıfları ile aynı şekilde değerlendirilebilir.

Enerji Kimlik Belgesi Sınıfları Nelerdir?

Enerji Kimlik Belgesi alım sürecinde binalardaki ısı yalıtımı özellikleri ve binanın yıllık enerji tüketim miktarı değerlendirilir, yapılan hesaplamalar sonrasında binaya bir ölçek verilir. Enerji Kimlik Belgesi sınıfları A, B, C, D, E, F , G’dir. En yüksek sınıf A, en düşük sınıf ise G’dir.

TS 825 standardına göre ısı yalıtımı yapılmış binalar genellikle C sınıfına dahildir. Günümüzde yapılmakta olan yeni binalar C sınıfından daha düşük seviyede ise, iskan ruhsatı alamamaktadırlar.

Enerji Kimlik Belgesi Ne Kadar Süre İçin Geçerlidir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayı ile alınmış Enerji Kimlik Belgelerinin geçerlilik süresi 10 yıldır.

Enerji Kimlik Belgesi Alabilmek İçin Nelerin İyileştirilmesi Gerekir?

Enerji Kimlik Belgesi alabilmek ya da mevcut enerji sınıfını daha yüksek bir seviyeye getirebilmek için binalara ısı yalıtımı yapılması, pencere ve kapılara yalıtım yapılması, ısıtma sistemlerinin verimli cihazlarla değiştirilmesi, aydınlatma araçlarının tasarruflu modellerle değiştirilmesi, rüzgar ve güneş enerji sistemlerinin kullanılması gereklidir.

Ücretsiz Enerji Kimlik Belgesi

ücretsiz enerji kimlik belgesi

Eğer Enerji Kimlik Belgenizi ücretsiz olarak almak istiyorsanız,Filli Boya Capatect Isı Yalıtım sistemine sahip olmanız yeterli. Şimdi Online Talep Formu’nu doldurup Ücretsiz Enerji Kimlik Belgesi Kampanyası’na başvurun, binanıza Capatect sistemi ile ısı yalıtımı yaptırın, binanızın hızlı, kolay ve ücretsiz olarak Enerji Kimlik Belgesi sahibi olmasını sağlayın.

Hizmetlerinize, kampanyalarınıza, ürünlerinize ve yeniliklerinize yönelik bilgilendirmelerin yapılması amacıyla bildirdiğim e-posta adresime
BETEK BOYA VE KİMYA SAN A.Ş. tarafından e-posta ve bülten gönderilmesini

ONAYLIYORUM ONAYLAMIYORUM
Lütfen geçerli bir email adresi giriniz.

TAMAM