Enerji Tasarrufu İçin Püf Noktaları

Günlük hayatımızın tamamında, iş yerlerimizde ve evlerimizde sürekli olarak enerji tüketimi yapıyoruz. Enerji kullanımı hayatımızı kolaylaştırıyor ve işlerimizi daha hızlı ve konforlu şekilde yapabilmemizi sağlıyor. Ancak bu konuda her birimizin unuttuğu bir nokta var, bu da enerji kaynaklarının sınırsız olmadığı. Enerjinin aşırı kullanımı hem yüksek tutarlı faturalar ödememize hem de küresel ısınmaya neden oluyor. Sizin için bir araya getirdiğimiz püf noktalarından fikir alarak siz de tüketim alışkanlıklarınızı kolayca değiştirebilir ve enerji tasarrufu yaparak bizden sonraki nesillere bırakacağımız dünyanın daha iyi bir yer olmasını sağlayabilirsiniz.

enerji tasarrufu

Enerji Tasarrufu ve Enerjinin Verimli Kullanımı İçin Yapılması Gerekenler

Bazı pratik yöntemlerle evinizde kolay bir şekilde enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

  • Buzdolabınızın mevsimsel ayarlarını zamanında yaptırmayı ihmal etmeyin. Buzdolabınızın ısınmaması için onu güneş ışınlarından uzakta tutun ve dolabınızın içinde aşırı buzlanma gördüğünüzde mutlaka bu buzların çözülmesini sağlayın. Çünkü buzdolabındaki aşırı buzlanma enerji tüketimini arttıracaktır.
  • Çamaşır makinenizi olabildiğince tam doluluk oranındayken çalıştırın ancak bunu yaparken kapasitesini de aşmamaya gayret gösterin. Çamaşırlarınızı ekonomik programda yıkayın. Giysilerinizi kurutmak için kurutma makinesi yerine askı tercih edin.
  • Bulaşık makinenizi tam doluluk seviyesinde çalıştırın, kapasitesini aşmamaya dikkat edin. Yıkama bittikten sonra makinenin kapağını açarak bulaşıkların kurumasını sağlayın.
  • Donmuş yiyeceklerinizi fırında çözdürmek yerine daha önce buzluktan çıkarın ve oda sıcaklığında çözülmesini bekleyin. Bu yöntem hem daha az enerji harcamanızı sağlar hem de daha sağlıklıdır. Gerekli olmadıkça fırında ön ısıtma yapmayın.
  • Kıyafetlerinizi yıkadıktan sonra düzgün bir şekilde asarak ütü işinden kurtulabilir ya da daha az ütüleyerek daha kırışıksız giysiler elde edebilirsiniz.
  • Aydınlatma için florasan lambalar tercih edin. Florasan lambalar daha az enerji kullanarak daha fazla ışık üretir.
  • Yüksek enerji sınıflı ev aletleri tercih edin.
  • Evinizde kullandığınız televizyon, müzik seti, dvd oynatıcı gibi tüm cihazlar stand by konumundayken elektrik tüketmeye devam ederler. Enerji tasarrufu için kullanmadığınız elektrik aletlerin fişini çekin.
  • Elektrikli süpürgenizin torbasını ya da haznesini sık sık temizleyin. Böylece hem temizlik süreniz azalır hem de süpürgenizin emiş gücü artar.
Hizmetlerinize, kampanyalarınıza, ürünlerinize ve yeniliklerinize yönelik bilgilendirmelerin yapılması amacıyla bildirdiğim e-posta adresime
BETEK BOYA VE KİMYA SAN A.Ş. tarafından e-posta ve bülten gönderilmesini

ONAYLIYORUM ONAYLAMIYORUM
Lütfen geçerli bir email adresi giriniz.

TAMAM