Enerji Tasarrufu İle İlgili Az Bilinen Bilgiler

Küresel ısınmanın varlığı, enerji tasarrufu konusunu son birkaç yıldır gündemlerimizde tutuyor. Küresel ısınma nedeniyle iklim değişiyor, mevsimlerde farklılıklar meydana geliyor ve hatta bazı hayvan nesilleri tükeniyor. Gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmak için hepimizin enerji tasarrufu yapmaya başlaması gerekiyor.

Dünyanın enerji kaynakları hızla tükeniyor. Özellikle gelişmiş ülkeler artık sürdürülebilir enerji kaynakları arayışına girdi. Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi seçeneklerin kısa sürede hayatımızda daha fazla yer alması bekleniyor. Yazımızda sizin için derlediğimiz bilgileri okuyarak siz de enerji tasarrufu ile ilgili daha fazla fikir sahibi olabilir, bazı püf noktalarını evinizde uygulayarak enerjinizi daha verimli kullanabilirsiniz.

enerji tasarrufu

Enerji Tasarrufu Hakkında Bilinmeyenler

  • Enerji tasarrufu doğru bir şekilde uygulandığı takdirde herhangi bir kalite ya da performans düşüşüne neden olmaz.
  • Evlerde yalnızca %10 oranında enerji tasarrufu yapılarak ülke ekonomisine 132 milyon dolar katkı sağlanabilir.
  • Gelişmekte olan ülkelerden biri olan Türkiye’de enerji kullanımı bir hayli fazladır. Enerji kullanımı her yıl dünya ortalamasına göre 2 kat fazla artış göstermektedir.
  • Türkiye enerji tüketiminde dışa bağlı bir ülkedir. Ülkemizde kullanılan enerjinin bir kısmı yurtdışından ithal edilir. Enerji tasarrufu ve enerjide verimliliğin sağlanması ülkenin dışa bağımlılığını azaltmak için son derece önemlidir.
  • Evlerde kullanılan elektrik yoğun olarak aydınlatma için kullanılır. Bu kullanımı azaltmak için teknolojik lambaların kullanımına yönelmek gereklidir.
  • Enerji tüketimi ne kadar azalırsa, üretim de doğru orantılı olarak azalma yoluna gider. Bu durum atmosfere salınan sera gazının azalmasını sağlar. Sera gazı salınımının azalması küresel ısınma ile mücadele için önemli bir adımdır.
  • 20 saatlik bir uçak yolculuğunda yolcu başı 12 kilo CO2 atmosfere salınır.
  • Bir ağaç bir yılda yalnızca 20 kilo CO2 temizleyebilmektedir.
  • Evlerde ısıtma ve soğutma işlemleri yüksek miktarda enerji kullanılmasına neden olur. Mantolama yaptırmak evdeki ısı kaybını önleyecek ve ısınmak ya da serinlemek için daha az enerji kullanmanızı sağlayacaktır. Isı yalıtımı ile ilgili detaylı bilgi almak için Filli Boya Isı Yalıtımı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Hizmetlerinize, kampanyalarınıza, ürünlerinize ve yeniliklerinize yönelik bilgilendirmelerin yapılması amacıyla bildirdiğim e-posta adresime
BETEK BOYA VE KİMYA SAN A.Ş. tarafından e-posta ve bülten gönderilmesini

ONAYLIYORUM ONAYLAMIYORUM
Lütfen geçerli bir email adresi giriniz.

TAMAM