Evlerde Ekolojik Temizlik

Temizlik ürünleri evlerimizin ve ofislerimiz her köşesinde bulunur. Ancak hepimizin kullanmakta olduğu geleneksel temizlik ürünlerinin büyük bir çoğunluğu yoğun miktarda kimyasal madde içeriyor. Evlerinizi temizlerken kimyasal yan etkilere maruz kalmadan kullanabileceğiniz pek çok doğal ürün var. Bu yazımızda evinizde ekolojik temizlik yapabilmeniz için bazı fikirleri bir araya getirdik.

doğal temizlik ürünleri

Geleneksel temizlik ürünlerinin sağlığımıza ve çevreye olan etkileri artık daha iyi anlaşılıyor. Kimyasal ürünlerin zararları su yüzüne çıktıkça, doğal temizlik ürünleri daha fazla kullanılıyor. Doğal temizlik ürünlerinin çoğu zehirli değildir, yapımlarında biyolojik olarak parçalanabilir ve yenilenebilir kaynaklar kullanılır. Öyle ki, aslında evinizde kendi temizlik ürünlerinizi bile yapmanız mümkün. Sirke ve kabartma tozu, hemen hemen her şeyi temizlemek için kullanılabilir. Bunlardan herhangi biriyle biraz sıcak suyu karıştırdığınızda, kendinize ait çok amaçlı bir temizleyiciniz olacak.

Kalitesiz Havadan Kaçının

temiz hava

Bir evdeki ya da ofisteki havanın dışarıdaki havadan daha kirli olması alışılmış bir durumdur. Pencereleri mümkün olduğunca açık tutmak içeri hava girmesini ve toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Evinizi temizlerken temiz havadan mahrum kalmamanız özellikle önemlidir.

Anti Bakteriyel Temizleyicilere Dikkat Edin

anti bakteriyel

Anti bakteriyel ve anti mikrobik temizleyiciler ellerinizi sabun ve sudan daha iyi temizlemez. Bununla birlikte kimyasal saldırıdan sağ kurtulan bakteriler, daha dayanıklı mikroplar üretme riski taşırlar. Ellerinizi düzenli olarak su ve sabunla yıkamak sağlığınız açısından çok daha faydalıdır.

Kabartma Tozu Mucizesinden Yararlanın

kabartma tozu temizlik

Kabartma tozu sadece yemeklerinizi kabartmaz, aynı zamanda halılarınızdaki kokuları da giderir. Halılarınızdaki kokulardan kurtulmak için halınızın üzerine biraz kabartma tozu serpin ve sonra da süpürgeniz yardımıyla halınızı vakumlayın.

Evinizdeki Havayı Doğal Yöntemlerle Temizleyin

hava temizliği

Evinizin havasının daha güzel kokması için mağazalarda satılan hava spreylerini kullanmayın. Bunun yerine karanfil ya da sevdiğiniz herhangi bir bitkiyi kaynatın. Canlı bitkiler ise sadece evinizin havasını farklı kılmaz, havayı filtrelemek için de iyidir. Bunun için evinize zambak alabilirsiniz.

Zehirli Maddeleri Kapının Dışında Bırakın

zehirli atıklar

Dışarıda geçen bir günün sonunda ayakkabılarınızın altında neler olabileceğini düşün. Bu yağları, atıkları, polenleri eve getirmek sağlığınız için iyi değildir. Kapınızın önünde mutlaka kaliteli bir paspas bulundurun ve eve girmeden önce ayakkabılarınızı iyice temizleyin. Daha az kir aynı zamanda daha az süpürme, daha az su ve daha az enerji anlamına gelir.

Yaşamınızı Ekolojik Şekilde Dizayn Edin

ekolojik yaşam

Yaşam alanınızı ekolojik olarak tasarlamak; daha temiz, daha sağlıklı ve daha az bakım gerektiren şekilde yaşamanız anlamına gelir. Ekolojik evlerin toplam maliyeti, diğer evlere göre neredeyse yarı yarıya daha azdır. Eviniz ne kadar ekolojik olursa o kadar fazla tasarruf edebilirsiniz.

Hizmetlerinize, kampanyalarınıza, ürünlerinize ve yeniliklerinize yönelik bilgilendirmelerin yapılması amacıyla bildirdiğim e-posta adresime
BETEK BOYA VE KİMYA SAN A.Ş. tarafından e-posta ve bülten gönderilmesini

ONAYLIYORUM ONAYLAMIYORUM
Lütfen geçerli bir email adresi giriniz.

TAMAM