Günlük Hayatta Enerji Tasarrufu İçin Uygulanabilecek Küçük Adımlar

Enerji, temel ihtiyaçlarımızı karşılamada önemli bir rol oynar. Isınma, beslenme, ulaşım gibi günlük hayatımızda gerçekleştirdiğimiz tüm aktivitelerde enerjiye ihtiyaç duyarız. Türkiye, gelişmekte olan ülkelerden biri olarak enerji konusunda dışa bağımlıdır. Bununla birlikte, enerji sonsuz bir kaynak değildir.

Bireysel olarak bütçemizi korumak ve kolektif olarak dünyamızın geleceğini düşünmek adına hepimiz enerji tüketimimizi azaltmak durumundayız. Üstelik bunu yapmak düşündüğünüz kadar zor değil. Yaşam standartlarınızı hiç düşürmeden enerji tasarrufu yapmanız mümkün. Bu yazımızda sizinle enerji tasarrufu yapmanın kolay yöntemlerini paylaşacağız.

Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  • Enerji tasarrufunun ilk ve vazgeçilmez adımı ısıtmada enerji tasarrufudur. Isıtmada enerji tasarrufu yapmanın en kesin çözümü ise ısı yalıtımıdır. Binaların dış cephesine yapılan mantolama uygulaması ile %25’ten %50’ye varan oranlarda yakıt tasarrufu sağlanabilir. Mantolama, uygulamadan birkaç sene sonra kendi kendisini amorti eden bir uygulamadır.
  • Isı yalıtımı yaptırdıktan sonra uygulayabileceğiniz bazı kolay yöntemlerle enerji israfının önüne geçebilirsiniz. Bunun için apartman kapılarını kapalı tutmalı, kış aylarında güneş ışığından olabildiğince faydalanmalı ve radyatörlerinizin üstlerini açık bırakmalısınız.
  • Binanıza yalıtım yaptırdıktan sonra her sene kış sezonu öncesinde ısıtma sistemlerinize bakım yaptırarak enerji israfının önüne geçebilirsiniz.
  • Evlerde soğutma da en az ısıtma kadar masraflı olabilir. Mantolama yapılmış binalar, eskiye göre çok daha hızlı soğutulur ve daha uzun süre serin kalır. Soğutmada enerji israfından kaçınmak için A sınıfı enerji verimliliği yüksek klimaları tercih edin. Klima kullanırken kapı ve pencerelerinizin kapalı durmasına özen gösterin ve düzenli olarak klima bakımınızı yaptırın. Ayrıca klimanızın programlama özelliğini kullanarak da enerji tüketiminizi azaltabilirsiniz. Eviniz uzun süre kapalı kalacaksa klimanızı kapatın. Pencerelerinizi kapalı tutarak serin havanın daha uzun süre muhafaza edilmesini sağlayabilirsiniz.

Filli Boya Mantolama ile %50’ye Varan Yakıt Tasarrufu

Mantolama, binanızın dış cephesinin giydirilmesi anlamına gelir. Mantolama yapılmış binalarda ısıtma ve soğutma faaliyetleri için çok daha az enerji harcanır. Böylelikle hem doğal kaynakların tüketiminin yavaşlamasına katkıda bulunur hem de yakıt tasarrufu etmiş olursunuz. Binanızın dış cephesine mantolama yaptırmak için geç kalmayın ve şimdi tek tıkla Filli Boya’nın ücretsiz keşif hizmetinden yararlanın!

Hizmetlerinize, kampanyalarınıza, ürünlerinize ve yeniliklerinize yönelik bilgilendirmelerin yapılması amacıyla bildirdiğim e-posta adresime
BETEK BOYA VE KİMYA SAN A.Ş. tarafından e-posta ve bülten gönderilmesini

ONAYLIYORUM ONAYLAMIYORUM
Lütfen geçerli bir email adresi giriniz.

TAMAM