İklim Değişikliği Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

İklim değişikliği terimi, belirsiz bir gelecek zamandan bahsediyormuşuz gibi hissettirebilir. “Çocuklarımıza daha iyi bir dünya bırakmak” gibi ifadeler, küresel ısınma sanki sadece gelecek nesilleri etkileyecekmiş gibi bir yanılgıya düşmemize neden olabilir. Oysa kaybedecek zamanımız yok. Küresel ısınma çok yakında olmasa da günlük hayatlarımızı etkilemeye başlayacak. İşte iklim değişikliğinin gündelik yaşamlarımızı ilk etapta etkileyeceği 6 faktör:

Yiyeceklerimiz

iklim değişikliği

İklim değişikliğinin gıda üretimini sekteye uğratacağını düşünmek için oldukça mantıklı sebepler var. Küresel ısınma nedeniyle dünyanın bazı bölgelerinde aşırı yağışlar yaşanırken, bazı yerlerde de kuraklıklar olacak. Havanın aşırı ısınması nedeniyle yaşanacak kuraklıklar, sulama için kullanılacak su miktarını azaltabilir. İklim değişikliği, ürünlere zarar verebilecek şiddetli fırtınalara ve sel baskınlarına neden olması muhtemeldir. Daha yüksek sıcaklıklar ve değişen yağış şekilleri bazı yabani otların ve zararlıların yeni alanlara yayılmasına neden olacaktır.

Bunlara ek olarak, yapılan yeni araştırmalar küresel ısınma nedeniyle olacak iklim değişikliğinin arı nesline zarar vereceğini ortaya koydu. Birçok arı türü, düzenli olarak yediğimiz gıdaların çoğaltılmasından sorumludur. Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi’ne göre, arılar olmaksızın salatalık, brokoli, soğan, balkabağı, havuç, avokado, badem gibi pek çok ürün yetişemez.

Su

küresel ısınma su kaynaklarını nasıl etkiler

En değerli kaynağımız olan su, iklim değişikliği nedeniyle risk altındadır. Su içmekten banyo yapmaya, hayvancılıktan balık çiftliklerine, gıdalarımızın yetişmesinden elektrik enerjisi üretmeye kadar günlük hayatımızda gerçekleştirdiğimiz her eylem için su kullanılıyor.

İklim değişikliğinin yağışta büyük değişikliklere neden olacağı tahmin ediliyor. Bazı bölgelerde aşırı yağışlar olurken, bazı bölgelerde de kuraklıklar görülecek. Bu kuraklıklar insanların su tüketimlerini azaltmalarını gerektirirken, bazı bölgelerdeki su faturalarını da arttıracak.

Kuraklık daha kuru bir bitki örtüsü yaratır ve orman yangınları için daha yüksek bir risk oluşturur. Suyun azalması, tarım ve gıda üretimini de kötü yönde etkiler. Bazı bölgelerde sellerin olmasın kanalizasyonların taşmasına ve suyu kirletmesine neden olabilir.

Şehir Altyapıları

şehir altyapıları

Küresel ısınma kaynaklı iklim değişikliği, büyük hava olaylarının sayısını ve ciddiyetini arttıracaktır. Yıkıcı hava olaylarının kentlerin altyapısına yapacağı negatif etki tahmin edilebilir. Ulaşım, enerji kaynakları, su kaynakları, yollar, köprüler ve karayolları büyük hava olaylarından etkilenir. Bu hizmetler şehirleri ekonomik anlamda yıpratacağı gibi aynı zamanda şehir sakinlerini olumsuz yönde etkiler, acil müdahaleleri zorlaştırır ve genel verimliliği bozar.

Enerji Kaynakları

enerji kaynakları

Günümüzde kullanılan enerji, atmosfere sera gazı salınımını arttırmaktadır. İklim değişikliği, enerji üretimimizi de zorlaştıracaktır. Sıcaklıkların artması, suyun kullanılabilirliğinin azalması, daha yoğun hava muhalefeti ve deniz seviyesinin yükselmesi, enerjiden elektrik üretme ve iletme kabiliyetini etkiler. Ayrıca kuraklık ve yükselen sıcaklıklar daha fazla insanın enerji tüketmesine ve özellikle de klima kullanımına neden olabilir. Bu durum ülke genelinde elektrik kesintisi riskini arttırır.

Doğal Harikalar

doğal harikalar

İklim değişikliği, doğal dünyayı büyük ölçüde etkileyecek. İklim değişikliği ve insan faaliyetleri nedeniyle ilk olarak mercan resiflerini kaybetmeye başladık. Ayrıca Amazon Yağmur Ormanları, Everest Dağı ve Ölüdeniz de tehdit altında.

Kuraklığın bir sonucu olarak artacak olası yangınlar, orman habitatlarını yok etme potansiyeline sahiptir. Play turizmine ya da bir milli parka yakın bir bölgede yaşıyorsanız, bu durumda siz de küresel ısınmanın bu yönünden etkileneceksiniz.

Hava Durumu

hava durumu

Küresel ısınma kaynaklı iklim değişikliklerinin hava koşullarını daha aşırı hale getirmesi bekleniyor. Bilimsel çalışmalar, sıcaklık dalgaları ve büyük fırtınalar gibi aşırı hava olaylarının daha sık ve daha yoğun olabileceğini gösteriyor. Bu durum en basit yönünden insanların doğal afetlere karşı sigorta yaptırmalarını gerekli kılacaktır.

Küresel ısınma ile mücadele etmenin en doğru yolu, tüm bireylerin günlük hayatlarında enerji tasarrufu yapmaya başlamalarıdır. Günlük hayatta enerji tasarrufu yapma yöntemlerini öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz: https://www.filliboya.com/eko-rehber-detay/gunluk-hayatta-enerji-tasarrufu-icin-uygulanabilecek-kucuk-adimlar.html

Hizmetlerinize, kampanyalarınıza, ürünlerinize ve yeniliklerinize yönelik bilgilendirmelerin yapılması amacıyla bildirdiğim e-posta adresime
BETEK BOYA VE KİMYA SAN A.Ş. tarafından e-posta ve bülten gönderilmesini

ONAYLIYORUM ONAYLAMIYORUM
Lütfen geçerli bir email adresi giriniz.

TAMAM