LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
06 Ağustos 2013

2013’ÜN EN ÇOK KONUŞULAN DEKORASYON TRENDLERİ

2013 yılı tasarım ve moda dünyasına en sıradışı trendlerle damgasını vurdu. Dekorasyonda da durum neredeyse aynı görünüyor. Birbirinden şık ve değişik trendlerle 2013 yılı, dekorasyon açısından da oldukça ilginç fikirlerle kendini gösterdi.

Her sezon yeni yeni trendlerin dekorasyonda da etkili olduğunu biliyorsunuz, ama bu yılın ana trendlerine genel olarak göz atmaya ne dersiniz?

 

 

trend 1

Maskülen çizgiler

Bu yıl mobilyalarda maskülen çizgiler oldukça ön plandaydı. Maskülen çizgilerden kastımız sert hatlı, gösterişsiz ve abartıdan uzak dekorasyonlardı. Bu yıl şıklığın sadece “sevimli” olanla sınırlı olmadığını gördük. Araştırmalar erkeklerin giderek evde daha çok vakit geçirmeye başladığını kanıtlıyor. Dolayısıyla bu durum çiftlerin birlikte rahat edebilecekleri dekorasyon stilleri oluşturmalarında oldukça etkili oldu.

 

trend 2

 

Grup dinamikleri

Erkeksi çizgilerin dekorasyona yansıması şaşırtıcı olan tek trend değil. Şaşırtıcı bir diğer trend de dekoratörlerin artık kişisel değil, bir grup halinde çalışması.

Örneğin dekoratör grubundaki bir kişi planlamayı yapıyor, diğeri ışıklandırmayı, bir diğeriyse mobilyaları seçiyor. Projeyle ilgilenebilecek çok fazla kişinin olması müşteri için oluşabilecek sorunlarla ilgili sorumluluğun paylaşılmasını sağlarken, farklı zevklerin bir araya getirilmesine de yardımcı oluyor.

 

trend 3

“Kendin yap” projeleri

Yurtdışında DIY (Do it yourself) olarak bilinen bu projeler gittikçe güç kazandı ve bu yıl doruk noktasına ulaştı. Farklı biçim ve formların verilerek eski ve kullanılmayan eşyaları bambaşka bir şekilde kullanmak giderek yaygınlaşıyor. Özellikle de iç mekân tasarımlarında! Yaratıcılık gerektiren bu projeler ev sahiplerini dekorasyon konusunda bir sonraki seviyeye taşıyor.

 

 

trend 4

Yumuşacık kumaşlar

Geçmişte insanlar ev tekstilinde kullandıkları kumaşların sadece rengine ve kullanışlı olup olmadığına bakıyordu. Şimdiyse işler biraz değişti. Ev sahipleri artık kumaşlarının “dokunulabilir” olmasını istiyor. “Dokunulabilir” kumaşlar odalara sıcak bir görünüm ve yumuşacık bir konfor sağlıyor. Bunun için örme tekniğinden yararlanabilirsiniz.

 

trend 5

 

Çizgiler, çizgiler

2013 tam anlamıyla çizgilerin yılıydı! Nevresimlerden duvarlara görebildiğimiz her yerde çizgiler ve geometrik desenler oldu. Eğer evinizin dekorasyonunda çizgilere yer vermediyseniz hâlâ geç değil. Çizgi modası uzun bir süre daha devam edeceğe benziyor.

 

 

trend 6

Çiçek desenleri

Beyaz zemin üzerine serpiştirilen çiçek desenlerinin bu yıl her alanda kendini yeniden gösterdiği rahatlıkla söylenebilir. Odalara oldukça romantik bir hava veren çiçek desenleri ayrıca odanızda bir stil oluşturmak istediğinizde oldukça yardımcı oluyor. Diğer yandan bir odayı renklendirmenin en güzel yolu çiçeklerden başka ne olabilir ki?

 

trend 7

Afrika esintileri

Afrika esintileri bu yıl oldukça yaygın şekilde kullanıldı. Aynı zamanda sonbahar mevsimi için de en önde gelen trendlerden biri olmaya devam ediyor. Leopar ve zebra desenlerinin başı çektiği bu ilham veren desenler ev tasarımlarında egzotik bir atmosfer yaratmanızda yardımcı oluyor.

 

trend 8

 

Duvar çizimleri ve elyazıları

Bu yıl elyazıları ve duvar çizimleri daha da popülerleşti. Grafik tasarımcılar dekoratörlerle birlikte çalışıyor ve duvarlar sevilen elyazılarıyla ya da en beğenilen çizimlerle donatılıyor. Bunun için hâlâ geç kalmış sayılmazsınız!

 

 

Görseller: www.freshome.com

Kapak görseli: www.decor.net.au