LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
03 Nisan 2020

2020'de Uygulayabileceğiniz Ofis Dekorasyon Trendleri & Örnekleri

Ofislerde hem iç açıcı bir ortam yaratmak hem de çalışanların performansını artırmak amacıyla renklerden ve doğru kurgulanmış bir dekorasyondan yararlanmak gerekir. Gün içinde uzun zaman geçirilen ofislerde ortama uyum sağlayan ergonomik mobilyalar ve yaratıcılığı artıracak canlı renkler kullanmak çalışanların da kendilerini rahat hissetmesini sağlar.


Ofislerin yanı sıra evden çalışanlar da home office dekorasyon trendleri ve doğru renkleri uygulayarak yaratıcılıklarını ortaya çıkarabilir. Ofis dekorasyon örnekleri üzerinden de çalışma ortamınızı nasıl dönüştüreceğiniz konusunda fikir alabilirsiniz.


Ofiste Çok İşlevli Mekanlar Yaratın


Sağlıklı ve konforlu bir çalışma ortamı oluşturmak için geleneksel ofis anlayışının biraz dışına çıkabilirsiniz. Modern ofis iç dekorasyon örnekleri arasında da bulunan çok işlevli alanlar çalışanların motivasyonunu artırırken iş performansını da yükseltir. Dinlenme alanları ve çalışma bölümlerinden oluşan çok işlevli ofisler hem çalışanların iletişimini geliştirir hem de yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Açık alan şeklinde tasarlanan ofislerde çalışanların yalnız kalarak konsantre olabilecekleri küçük alanlar yaratmak da gerekir.


Hareketin yüksek olduğu çok işlevli ofislerde sıklıkla kırmızı kullanılır. Dekorasyon trendleri (2020) arasında da yer alan kırmızı çalışanların çok daha enerjik hissetmesine yardımcı olur.


Ofiste Çok İşlevli Mekanlar Yaratın

Bitkilerin Enerjisinden Yararlanın


Çalışanların fiziksel konforunun yanı sıra ruhsal sağlığının da korunması gerekir. Ofis ortamında çalışanların stresini azaltmanın en kolay yollarından biri bitki yetiştirmektir. Yeşil bitkiler, stresi azaltmasının yanı sıra çalışanlar için boğucu olan kapalı ofislerde temiz hava yaratılmasına da yardımcı olur. Ofis duvar dekorasyon önerilerinde de yer alan küçük raflara ve masa üstlerine az güneş ışığına ihtiyaç duyan yeşil bitkileri yerleştirebilirsiniz.


Ofis için boya renkleri arasında bulunan yeşil de bitkilerin gücünü yansıtır. Yeşil renk, özellikle gün boyu bilgisayar başında çalışan ofis personelinin göz yorgunluğunu azaltıcı etkiye sahiptir. Dengeyi, uyumu ve yeniliği temsil eden yeşil renkli ofislerde stres düzeyi de azalır.


Bitkilerin Enerjisinden Yararlanın

Gün Işığından Faydalanın


Ofislerde aydınlatmanın yetersiz olması ya da yapay aydınlatmanın fazla olması çalışanların motivasyonunu ve iş verimini düşüren faktörler arasında bulunur. Bunun önüne geçebilmek için ofis tasarımlarının güneş ışığından maksimum düzeyde faydalanacak şekilde yapılması gerekir. Güneş ışığının düşük olduğu ofislerde ise yapay aydınlatmanın doğru ayarlanması önemlidir.


Gün Işığından Yararlanın

Çalışanların gözlerine doğrudan gelen yapay ışıklar sağlıksız sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle ofis dekorasyonu yaparken tavanda değil yanlarda bulunan aydınlatma sistemleri kullanılması gerekir.


Güneş ışığının etkisini yaratmak için ofis renkleri de doğru seçilmelidir. Sıcak ama açık tonlar kullanmak çalışanların motivasyonu artırırken ofiste daha neşeli bir atmosfer yaratılmasına da yardımcı olur. Pudra tonları ve beyaza yakın renkler ışığı daha parlak gösterir.


Sıcak ama açık tonlar kullanın

Verimliliği ve Yaratıcılığı Artıran Renkler Kullanın


Renkler, ofis çalışanlarının psikolojisi ve iş verimliliği üzerinde doğrudan etkilidir. Doğru seçilen ofis boya renkleri sayesinde konsantrasyon artar, verim yükselir ve çalışanlar kendilerini daha pozitif hisseder.


Ofis duvar boya renkleri arasında bulunan ve sıklıkla kullanılan mavi ve yeşil rahatlatıcı etkisi ile bilinir. Özellikle mavi renk yaratıcılık gerektiren işlerin gerçekleştirildiği ofislerde daha çok kullanılır. Çalışanların rahatlayarak yaratıcı fikirlerini ortaya çıkarmasına yardımcı olur. Yeşil ise güven ve huzur duygusunu ortaya çıkarır.


Ofislerde en çok kullanılan renklerden biri de kırmızıdır. Dikkat çeken ve enerjik bir renk olan kırmızı kalp atışını hızlandırarak çalışanların daha konsantre ve özenli olmasını sağlar.


Çalışanların daha pozitif olmasını sağlayan sarı ve samimiyeti temsil eden beyaz tonları da ofislerde kullanılabilir. Yaratıcılığı artıran bu renkler sayesinde çalışanların performansı ve iş verimliliği yükselir.


Verimliliği ve Yaratıcılığı Artıran Renkler Kullanın

Çalışanlarınız için hem verimli hem de çalışmaktan zevk alabilecekleri bir ortam yaratırken yaptığınız renk seçimleri oldukça önemlidir. Ofis dekorasyonunuzda duvar renklerinizi belirlerken Filli Boya’nın renk kartelalarına göz atabilir, en son trendleri birbirinden farklı seçimlerle yakalayabilirsiniz.