LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
18 Haziran 2018

7 Adımda Ses Geçirmeyen Çalışma Odası Nasıl Oluşturur?

Günümüzde evden çalışan ya da evi ile ofisini aynı mekanda buluşturan çalışanların sayısı bir hayli arttı. Evden çalışmak iyi güzel ama, şehirler ve apartmanlar bu kadar gürültülüyken ev ofislerde tam konsantre şekilde çalışmak bazen birazcık zor olabilir. Ya da müzik, video ve diy gibi bazen gürültülü olabilen bir hobiniz varsa komşularınızı ve ev halkını rahatsız etmeden izole şekilde çalışmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer sizin de evinizde bu tip amaçlarla kullanacağınız ses geçirmeyen bir çalışma odasına ihtiyacınız varsa, derlediğimiz 7 öneri ile ev rahatlığında ses geçirmez bir çalışma odasına sahip olabilirsiniz:

Zemini kalın bir halıyla kaplayın
Ses yalıtımı deyince akla hemen duvar kaplamaları gelse de, aslında zemini izole etmek de bir o kadar önemlidir. Bu yüzden siz siz olun çalışma odanızı ses geçirmez hale getirmek için zemini kalın –mümkünse keçe ve yün gibi malzemelerden imal edilen- bir duvardan duvara halı ile kaplamayı ihmal etmeyin.

Kapı altlarındaki boşlukları doldurun
Ses en küçük delikten bile geçerek dışarıdaki / içerideki sessizliği bir anda bozabilir. Bu yüzden kapı eşiğinde bir boşluk varsa bu boşluğu sünger kapı altlıkları ile doldurabilir ya da elinizin altında böyle bir malzeme yoksa kalın bir havluyu rulo yaparak bu boşluğu kapatabilirsiniz.

Yalıtım levhalarından faydalanın
Isı yalıtım levhalarını kullanmak ses yalıtımı konusunda da katkı sağlasa da, bu yalıtım levhalarının ses yalıtım amaçlı üretilenlerinden kullanarak odanızın duvarlarınızı içeriden yalıtabilirsiniz.

Strafor ve sünger gibi basit malzemeler kullanın

Ses yalıtımı için büyük paralar harcamak istemiyorsanız odanızın iç duvarlarında strafordan yapılmış levhalar ya da bildiğimiz ince sünger malzemeden yapıştırarak duvarların ses geçirgenliğini büyük ölçüde azaltabilirsiniz.Dış cephe yalıtımı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Duvarlara büyük kütüphane üniteleri yaslayın


Duvarlarda ses yalıtımı sağlamanın en pratik yollarından biri de hiç kuşkusuz duvarları kalınlaştırmaktır. Bunu sağlamak için de büyük kütüphane ünitelerini kitaplarla doldurarak odanızın duvarlarına yaslayabilirsiniz.

Kalın perdeler tercih edin
Dışarıdan gelen seslerin odaya en çok sızdığı bölümlerden biri de şüphesiz pencerelerdir. Eğer pencereleriniz çift camlı ve ses yalıtımı özelliğine sahipse, pencerelerinizin ses yalıtımı etkisini daha da arttırmak için kalın ve çift katlı blackout perdeler kullanabilirsiniz.

Profesyonel ses yalıtımı yaptırın


Ses yalıtımı konusunda daha etkili bir çözüme ihtiyacınız varsa, müzik stüdyolarında, hastanelerde ve spor salonlarında ses yalıtım uygulamaları yapan profesyonel ses yalıtım firmalarından yardım alabilirsiniz.