LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
28 Aralık 2016

AHŞAP BAKIMININ PÜF NOKTALARI

Ahşap boyası konusunda uzman Filli Boya ahşap bakımı önerileriyle ahşap mobilya koruma konusunda da yardımınıza koşuyor.

Özellikle yazlıklarda tercih edilen ahşap mobilyalar, hem iç hem dış mekânlarda evinize sıcak bir doğallık katmanıza yardımcı oluyor. Ahşap mobilyalar her ne kadar şık olsalar da doğal güzelliklerini korumak için özel bakıma ihtiyaç duyarlar. Birkaç temel yöntemle ahşaba zarar vermeden üzerindeki lekelerden kurtulabilir, zamanla aşınmış mobilyalarınızı kolaylıkla yenileyebilirsiniz.

Kimyasaldan uzak durun

Ahşap temizliği, ahşap bakımı konusunun ilk adımını oluşturuyor. Filli Boya, kimyasal maddeler yerine doğal temizleyiciler kullanarak, ahşap mobilyalarınızda oluşabilecek kalıcı hasarların önüne geçmenizi öneriyor. Bu konuda su bazlı ahşap temizleyiciler size yardımcı olacaktır. Doğal temizleyicilerle birlikte kullanacağınız nemli bir bez yardımıyla ahşaplarınızı kirden tamamen arındırabilirsiniz.

Basınçlı sudan yardım alın

Yapı malzemeleri satan marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz basınçlı su kompresörleriyle ahşaplarınızı derinlemesine ve çok pratik bir şekilde temizleyebilirsiniz. Temizlikten sonra uygulayacağınız balmumu ve doğal terebentin karışımıyla ahşaplarınız renklerini kaybetmeden pırıl pırıl parlayacak. Terebentinin ağır kokusundan rahatsız oluyorsanız karışıma biraz çiçek özü yağı damlatmayı unutmayın.

Ahşaplarınızı kıştan koruyun

Özellikle bahçe, teras gibi dış mekânlarda kullandığınız ahşap mobilyalarınızı kışın sert koşullarından koruyarak çok daha uzun ömürlü olmalarını sağlayabilirsiniz. Kışı dışarda geçiren ahşaplarınızda renk kayıpları ve yıpranmalar görülebilir. Mobilyalarınızı biraz zımparalayıp terebentin ya da tik yağıyla beslerseniz ilk günkü görünümlerine kavuşurlar.

 

Kendi cilanızı üretin

Temizleyici ya da cila almanıza gerek kalmadan, evinizde kolaylıkla üretebileceğiniz cilayla ahşap mobilyalarınızı şımartın. Yarım tatlı kaşığı limon esansı yağı ile 125 ml zeytinyağını şişeye koyarak iyice çalkalayın. Elde ettiğiniz kürdeki zeytinyağı ahşaplarınıza koruma sağlarken, limon esansı yağı da lekeleri temizler ve ferahlatıcı bir koku yayar.

İyi bir ahşap boyası seçerek ahşap mobilyalarınızın ömrünü uzatın

Ahşap boyası seçimi hem sağlık hem de ahşap mobilyaların kullanım ömrünü uzatması bakımından büyük önem taşır. Özellikle çocukların olduğu ortamlarda kullanılan ahşap boyaları, gelecek nesillerimizin sağlığı için özenle seçilmelidir. Filli Boya 2003 yılında başladığı mobilya boya ve vernik üretiminde geliştirdiği ürünlerle bu alanda sektöre yön veren marka haline geldi. Türkiye’nin ilk EN 71/3 standardına uygun olarak geliştirdiği Vital Su Bazlı Boya ve Verniklerini üreterek sektöre bir yenilik daha getirdi. Vital hakkında daha fazla bilgi almak, ahşap boya kartelası, kullanım alanları, uygulama sorunları ve çözümleriyle ilgili daha fazla bilgi almak için Filli Boya Mobilya Boyaları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dekorasyonda ahşap kullanımıyla ilgili daha fazla ilham almak için aşağıdaki yazılarımızı okuyabilirsiniz:

-       YARATICI YATAK BAŞLIKLARI 2- AHŞAP BAŞLIKLAR

-        EV DEKORASYONUNDA ANTİKA TUTKUSU

-         BEYAZ RENK VE AHŞABIN YUMUŞAK DOKUNUŞU

Görseller: deco.fr, saga.co.uk, washwisely.com