LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
06 Ağustos 2013

AKDENİZ DEKORASYONUN SIRRI

Akdeniz dekorasyonu evde, balkonda, oturma odanızda, bahçede ve salonda rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir dekorasyon tarzı. Yunanistan, İtalya, İspanya, Fransa gibi ülkelerde uygulanan bu dekorasyonun en belirgin özelliği ise taş duvarlar ve beyaza boyanmış evler. Duvarlarda kullanılan kaba sıvalar, beyaz ve ahşap ile bir arada kullanılarak doğa esintileri oluşturulurken; keyfine düşkün Akdenizliler, dinlenmek için de gölgelik alanlardan oluşanı veranda ve geniş avlular yaratırlar. Çiçekler, sedirler, hasır koltuklar, metal mumluklar, denizci fenerleri, bakır sinilerden oluşan orta sehpalar ve çanak çömlekler dekorasyonda en çok tercih edilen objelerden.



Ülkemizde yazlık evlerde çok sık gördüğümüz bu stile daha çok Bodrum’da rastlıyoruz. İki katlı, beyaz badanalı, mavi kapı ve pencereli evleriyle Ege’nin incisi olarak kabul edilen Bodrum evlerin bir sırrı olduğunu biliyor muydunuz?



Yaz mevsiminde begonvil çiçekleriyle kaplı bu evlerde sıcak havalarda evi daha serin tuttuğu için beyaz boya tercih edilirken; pencere ve kapılarda kullanılan mavi rengin evi akrep ve haşerelerden uzaklaştırdığına inanılıyor.



Akdeniz mimarisinde oldukça sık rastlanılan dekorasyon örneklerini sizin için derledik…



 



akdeniz evleri_ 1



 



akdeniz evleri_ 2



 



akdeniz evleri_ 3



 



akdeniz evleri_ 4



 



akdeniz evleri_ 5



 



akdeniz evleri_ 6



 



 



Görseller:  https://www.add-style.ru/



https://www.thewestmill.com/



https://www.ourboathouse.com/