LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
08 Haziran 2016

BANYO YENİLEMENİN ŞIK VE EKONOMİK YOLLARI

Banyonuzu yenilemek ve ona değişik bir görünüm vermek istiyor, ama bütçenizi aşacağından mı korkuyorsunuz? Öyleyse bu korkunuzun yersiz olduğunu söylememize izin verin. Çünkü bütçenizi sarsmadan yapabileceğiniz ufak değişikliklerle banyonuzda gerçekleşecek değişikliğe inanamayacaksınız!

Öncelikle banyonuzdaki aksesuarlarınızı gözden geçirin. Duş başlığının, musluğun, aydınlatmanın, havlu tutacağının ve diğer aksesuarların birbiriyle olan uyumunu ve çalışır durumda olup olmadığını gözden geçirin. Eğer kısıtlı bir bütçeyle bu işe başlıyorsanız, bunların hepsini değiştirme imkanınız olmayacaktır. Bu yüzden yeni satın aldığınız aksesuarların elinizde olanlarla uyum içinde olmasına özen göstermelisiniz. Yeni alacağınız aksesuarları kendiniz yerleştiremiyor veya monte edemiyorsanız, bir tesisatçı ya da elektrikçi için de bütçe ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Banyonuzu yenilemek için yapacağınız alışverişe çıkmadan önce, piyasadaki fiyatları karşılaştırmayı unutmayın. İnternet alışverişi bu fiyat karşılaştırması yapmanın en kolay yollarından biri. Duş başlığınıza ya da musluğunuza yüzlerce lira harcamamak için evinizin sıcak ortamında avantajlı fiyatlardan yararlanabilirsiniz.


Banyo Dekorasyonu Yaparken Renklerden Faydalanın

Bir odanın atmosferini değiştirmenin en iyi yollarından biri de boya kullanmaktır. Banyolarda seramik ve boyaların birlikte kullanımı dekorasyonda zenginlik elde etmenizi sağlar. Eğer banyonuzda köklü bir değişiklik hayal ediyorsanız Filli Boya renk kataloğunun sunduğu sınırsız renk seçeneklerinden faydalanmayı ihmal etmeyin. Dekoratif boya seçeneklerinden faydalanarak da banyo seramiklerinizle ahenk yaratacak yaratıcı dekoratif boya uygulamaları yapabilirsiniz. Banyo seramiklerinizde bulunan renklerden birini ya da ikisini seçerek dekoratif boya uygulamasında bu renkleri kullanabilirsiniz. Seramik ve boyanın birlikte kullanımı hangi stilde olursa olsun banyonuzda modern tasarım havası estirecek. Tabii seçtiğiniz rengin aksesuarlarınızla uyum içinde olmasına da özen göstermelisiniz.Banyonuzda rengarenk boyaları uygulamak için duvarlarla kısıtlı değilsiniz. Banyo dolaplarını, aynanın kenarlarını veya varsa rafları boyayabilirsiniz. Banyonuz için klişe dolaplar kullanmanıza da gerek yok. Vintage, modern, klasik gibi pek çok stili yansıtan dolap modellerine banyonuzda yer açabilirsiniz.
Banyonuzdaki ışık size az geliyorsa, yeni bir aydınlatmayla değiştirmenize gerek yok. Duvara monte edeceğiniz küçük duvar lambalarıyla ışığınızı güçlendirebilir ve fazla masraftan kurtulabilirsiniz.

Yenileme işlemini sadece yeni aksesuarlar satın alarak da yapmayabilirsiniz. Elinizde bulunanları değerlendirebileceğiniz “kendin yap” (do it yourself/diy) tarzı tasarımlarla da başka kimsede kolay kolay göremeyeceğiniz şık aksesuarlar tasarlayabilirsiniz. Bunun için tasarım bloglarından ve internet sitelerinden yardım alabilir ya da kendi projelerinizi kendiniz geliştirebilirsiniz.Aynada Sınır Tanımayın

Banyo aynası doğru eller ve yaratıcı zihinlerle bir tuvale dönüşebilir. Banyo dekorasyonu yaparken elinizi korkak alıştırmayın ve aklınızda dolaşan tüm çılgın fikirleri aynanızda uygulayın. Mesela bu örnekteki gibi büyük ve parçalı bir ayna ve şık yan aksesuarlarla, aynanızın da sizin kadar güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Üstelik banyonuz da yeni perspektifler kazanacak.Çekme Raflarla Banyonuzda Yer Yaratın

Banyo dekorasyonu yaparken saklama alanlarını es geçmemek gerek. Derin

olduğu için hiç kullanmadığınız ya da elinize ne geçtiyse içine tıkıştırdığınız

dolaplarınıza bir şans daha tanıyın. Çekme raflar monte edeceğiniz bu dolaplar,

banyodaki eşyalarınızı düzenlemede ve saklamada size güzel bir alternatif

sunacak. Aradığınızı bulmak için değerli vaktinizi kaybetmeyin!

Lavabonuza Farklı Bir Bakış

Farklı düşünen zihinler için soruyoruz: Klasik banyo tezgahları yerine

ahşap bir sehpaya ne dersiniz? Dinlenme tesisi lavabosu gibi görünen bir

banyoyu kimse evinde istemez. Eğer sıradan tasarımlardan kopup banyonuzda

devrim yapmak istiyorsanız bu önerimize kulak verin. Porselen lavabonuzu ahşap bir sehpanın üstüne yerleştirin, modernle antikanın eşsiz uyumuna tanık olun.Banyonuza Bit Pazarından Takviye Yapın

Banyo dekorasyonu yaparken, pahalı dükkanlar yerine mahallenizdeki

bit pazarına gidip “Her şey 1 lira” kampanyasından faydalanın. Bu tip yerlerden

banyonuzu kişiselleştirecek eşyalar temin edebilir, “ikinci el”in size sunduğu

hesaplı ve güzel fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Çekmeceden Dolap Yapmaya Ne Dersiniz?

Bitpazarı tavsiyemize uyduysanız yeni önerimize de kulak verin. Pazarda

bulduğunuz ya da evinizin bir köşesinde duran, eski diye hor gördüğünüz bir

komodinin çekmecesini alın. Bir iki tahtayla içine raf yapın, bir güzel boyayıp

banyo duvarınıza asın. Böylece hem küçük eşyalarınızı saklayabileceğiniz bir

dolabınız olur hem de yaratıcılığınızla arkadaş ortamınızda dillerden

düşmezsiniz!Banyonuz tamamen fayanslardan oluşuyorsa ve bütün fayansları yenilemek gibi büyük bir işin altına girmek istemiyorsanız size önerilerimiz var. Dilediğiniz fayansların rengini cam boyasıyla değiştirebilir, renkli desenlerle banyonuza hareket getirebilirsiniz. Biraz daha etkili bir çözüm arıyorsanız fayanslardan bazılarını değiştirmeyi, araya mozaikler ve çiniler katarak görünümü zenginleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Kim demiş tezgah araları sadece mutfak içindir diye? Banyonuzun dokusuna bir farklılık getirmek için tezgah arası modellerini uygulayabilirsiniz. Ahşap, cam, taş ve hatta tuğla, banyonuza yeni bir soluk katmak için seçebileceğiniz şık malzemelerden sadece birkaçı.Banyoyu renklendirmek ve günümüzün şıklık standartlarına uygun hale getirmek için her adımı atmaya razıysanız size önerimiz duşakabinden kurtulmanız. Sezonun banyo trendlerinden olan renkli seramik küvetlerle çarpıcı bir izlenim bırakabilirsiniz. Zaten bir küveti olan şanslı kesimdenseniz küvetinizi neon renklerle boyamanızı öneririz.

“Duşakabinsiz olmaz” diyenlerdeniz de renklendirme yöntemlerinden mahrum kalmanıza gerek yok. Duşakabin camlarını renkli modellerle değiştirebileceğiniz gibi su bazlı boyalarla kendiniz duşakabine renk ve canlılık katabilirsiniz.

Rengi detaylarla kısıtlı tutabilir, küçük dokunuşlarla da olsa banyonuza farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Renkli havlular, klozet kapakları, banyo aksesuarları ve halılarla bile renklerin ruhunu banyonuzda yaşatabilirsiniz.(Görseller: Freshome.com)