LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
06 Ağustos 2013

Beklenmeyen Misafirler İçin 10 Dakikada Temizlik!

Evinize yakın bir yerde işi olan arkadaşınız aradı ve geçerken size uğramayı düşünüyor ya da eşiniz yoldan telefon ederek akşama misafiriniz olduğu müjdesini verdi. Sık sık kapıyı çalan komşular, davetsiz misafirler, geleceğini son dakikalarda haber verenler... Vakit az ama evle ilgili yapılması gereken işler çok mu?

O zaman gelin, 10 dakikada gerçekleştirebileceğiniz pratik temizlik ipuçlarına kısaca bir göz atın, misafirlerinizi her daim pırıl pırıl bir evde ağırlamanın gururunu yaşayın.

Dağınıklığı Ortadan Kaldırın

İşe, misafirinizin görebileceği alandan başlayın. Dağınıklık var mı? Kirli tabaklar ortalıkta mı? Zeminde toz var mı? Banyonuz ne durumda? Bunları göz önüne aldıktan sonra misafirinizin ziyaret etmeyeceğinden emin olduğunuz odaların kapısını kapatın, gözden kaybolsun.

En önemlisi misafirinizin oturacağı odaya ait olmayan eşyaları oradan çıkarın ve diğer odalardan birine ya da bir çekmeceye yığın. Gerisini yarın halledebilirsiniz! Sadece karışıklığın ve dağınık görüntünün önüne geçin ve bırakın çekmeceleriniz işe yarasın.

Yardım isteyin

Size yardım edebilecek yaşta çocuklarınız varsa onlardan yardım istemekten çekinmeyin. Tabii onları ödüllendirmek şartıyla! Eğer çocuklarınız yoksa yine kendi başınıza kaldınız demektir. Çok büyük bir temizlik işine girişmeden, yerdeki kırıntıları süpürebilir, koltuklara çeki düzen verebilir, banyonuzun lavabosunu temizleyebilir ve tertemiz bir havlu asabilirsiniz. Tüm bunları yaparken zamanla yarıştığınızı unutmayın.

Mutfak tezgahına dikkat!

Misafiriniz yardımsever biriyse ona yaptığınız kahve/çay ya da servis sırasında size yardım etmek isteyecektir. Bunun için de mutfağa girmesi kaçınılmaz! Bu yüzden mutfak tezgahınızı temiz tutmalısınız. Tezgahtaki bulaşıkları bulaşık makinesine hızlıca yerleştirip, ıslak bir bezle tezgahınızı silin. Hiçbir şey belli olmayacaktır.

Odanızın kötü kokusunu engellemek için temiz ve taze bir koku veren oda spreylerinden sıkabilirsiniz.

Kendinize önem verin

Unutmayın ki eviniz ne kadar güzel görünürse görünsün misafiriniz sizi görmek için geliyor! Bu yüzden kendinize de zaman ayırmalı, saçlarınızı fırçalamalı, temiz ve güzel bir giysi giymeli belki biraz da yüzünüzü renklendirmelisiniz. Gözlerini sizden alamayan misafiriniz evinizin detaylarıyla çok ilgilenmeyecektir.


Peki, ya misafirleriniz yatıya geliyorsa?

Kimi zaman ise misafirlik biraz daha uzun süreli olabiliyor. Yatıya gelen ziyaretçilerinize kusursuz bir hazırlık için adım adım neler yapmanız gerektiğine birlikte bakalım.

Alışveriş

Misafirinizin yanına alacaklarını tahmin etmek yerine acil ihtiyacı olabilecekleri evinizde bulundurmanızda fayda var. Evinizden mutlu ayrılmasını istediğiniz misafirleriniz için almanız gerekenlere bir bakalım.

Tuvalet kâğıdı

Diş macunu

Diş fırcası

Şampuan

Sabun

Havlu

Misafirinizin cinsiyetini göz önünde bulundurmayı unutmayın. Kadınsal ürünleri ya da erkek misafirleriniz için tıraş bıçağı gibi önemli ürünleri de hatırlatalım.

Misafir odası hazırlayın

Misafirinizin ihtiyacı olan şeyleri istemekte çekinebileceklerini göz önünde bulundurun. Yastık hazırlarken bir kaç alternatif çıkartın ve her ihtimale karşı odada kalın pike bulundurun. Yedek pijama da unutmamanız gerekenlerden. Misafirinizin ilk ziyaretiyse yatağının başında mutlaka bir ışık kaynağı bulundurun. Gece kalkıp düşmesini istemezsiniz değil mi? Başka bir yatakta uyumak herkes için kolay olmayabilir. Bu nedenle yine başucunda dergi veya kitap bulundurabilirsiniz.

Mutfak hazırlığı

Misafiriniz için yemek hazırlasanız bile mutlaka alternatif atıştırmalıklar bulundurun. 5 senedir görüşmediğiniz arkadaşınız vejetaryen olmuş olabilir. Buz dolabınızda süt, soda gibi sağlıklı içecekler bulundurmanızda fayda var. Misafirinizin kahve bağımlısı olma ihtimaline karşı, çay kahve gibi ürünlerin de bulunduğuna emin olun.

Şimdi yüzünüze güzel bir gülümseme yerleştirin ve misafirinize kapıyı açın!Kapak görseli: creativelifedesigns1.blogspot.com