LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
21 Ağustos 2017

Bir Odayı Dekore Etmenin İlk 5 Adımı


Oda tasarlamak kolay bir iş değil. Herhangi bir iç mimara sorduğunuzda, o da aynı fikirde olacaktır. Fakat bir kez yol haritası hazırlandıktan sonra, her şeyin ne kadar çabuk bir araya geldiğine şaşıracaksınız. İşte karşınızda iç mimarların yeni bir oda dekorasyonu için çalışmaya başlamadan önce izledikleri 5 adım!


1. Odanın amacını ve düzenini belirleyin. Bu odayı bir çocuk odası olarak mı kullanacaksınız yoksa kütüphane mi? Bir evcil hayvanınız var mı yoksa bir aile kurmayı mı planlıyorsunuz? Odanızda ne yapacağınıza karar verdikten sonra düzeni de yavaşça kurmaya başlayabilirsiniz. Bu temel soruların yanıtları duvar renkleri, mobilya tercihleri ve dekoratif aksesuarlar üzerinde belirleyicidir.


2. Ölçüm yapın. Ölçüm yapmak, tasarımın en eğlenceli taraflarından biri olmayabilir ancak iç mekanınızın davetkar ve ferah görünmesini istiyorsanız, göz ardı edilemeyecek bir adım. Eşyalarınızın sığmamasından endişe etmek istemiyorsanız, bu adımı kesinlikle atlamamalısınız. Ayrıca oda yüksekliğini de ölçmeyi unutmayın. Duvar yüksekliği, seçeceğiniz boya rengini ve duvarınıza asacağınız tabloların boyutlarını etkileyecek.


3. Kendinize bir Pinterest panosu yapın. Dergilerden ve gazetelerden kupürler toplamak yerine, işinize daha çok yarayacak bir Pinterest tahtası oluşturun. Pinterest tahtası odanız için seçeceğiniz dekoratif boya, mobilya ve aksesuarlar konusunda size hiçbir yerden bulamayacağınız kadar çok fikir verecek.


4. Bir odak noktası bulun. Yerel bir sanat galerisinden satın aldığınız yağlı boya tablosunun renk paletinden mi etkilendiniz? Odanızı tasarlarken neden bu tabloyu ilham kaynağı olarak kullanmayasınız? Bir odak noktası bir mobilya da olabilir. Odak noktası belirlemek, en kullanışlı oda dekorasyon fikirleri arasındadır. Odak noktası olan tek parça genellikle odanın geri kalanı için renk tonu paletini ayarlar.


5. Odak noktanızın etrafını süslemeye başlayın. Artık odağınızı ve renk paletinizi öğrendiğinize göre, dekoratif aksesuar ve mobilya gibi unsurları tamamlayabilirsiniz. Ek unsurları yerleştirirken elektrik prizlerinin ve ek donanımların yerlerine de hakim olmanız gerekeceğini unutmayın.


Görseller: marthastewart.com

Renk Etkisi