LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
26 Şubat 2016

Bitkilerle Daha İyi Bir Uyku Mümkün


Evinize renk ve güzellik katan bitkilerin hayatınıza getirileri de var. Kimi bitkiler var ki yatak odanızda onlara yer açtığınızda uyku kalitenizi artırıyor. Peki, hangi bitkiler daha iyi bir uykunun anahtarı?


 


Lavanta


lavanta


En doğal arındırıcılardan olan Lavanta sizi bir özelliğiyle şaşırtacak. Yapılan araştırmalar Lavanta kokusunun insomnia ve endişeyle savaşmanıza yardım ettiğini ortaya koyuyor. Lavantanın yatıştırıcı kokusu eşliğinde daldığınız uykudan daha hafiflemiş olarak uyanabilirsiniz.


 


Gardenya


gardenya


Uyku ilacı gibi kimyasal yollara başvurmadan önce aynı etkiye sahip gardenya çiçeğinin kokusunu deneyin. Almanya’da yapılan bir araştırma gösteriyor ki gardenya, uykuya dalmanızı kolaylaştıran ve uyku ilaçlarında kullanılan maddelerin etkisini yaratan bir koku salgılıyor.


 


Yasemin


yasemin


Wheeling Jesuit Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre yasemin kokusu hem sakin bir uyku çekmenizi hem keyifle uyanmanızı sağlıyor. Zarif beyaz yapraklarının evinize katacağı güzellik de cabası.


 


Kılıç çiçeği


kılıç çiçeği


Bu çiçeğin ortamdaki havayı temizlediğinin onayını NASA veriyor. Kılıç çiçeği oksijen oranını artırarak daha rahat nefes almanıza yardım ediyor. Tertemiz bir hava için bu çiçeği yatak odanıza gönül rahatlığıyla yerleştirebilirsiniz.


 


Aloe


aloe


Ortamdaki havayı toksinlerden arındıran Aloe size hava yoluyla sağlık sunuyor. Havadaki zararlı kimyasallar arttığında yapraklarında oluşan kahverengi lekelerle de size bir uyarı vermesi, Aloeyi tercih etmeniz için başka bir sebep.


 


Kasımpatı


kasımpatı


NASA onaylı doğal bir hava temizleyici daha! Ömrü az olsa bile kasımpatı da yatak odanızda kullanmanız gereken bitkilerden biri. Kasımpatı, havadaki toksinleri azaltarak size sağlıklı bir ortam yaratıyor.


 


(Görseller: Healthypanda.com)