LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
10 Ağustos 2020

Boya Fırçası Nasıl Temizlenir? Kullandığınız Boya Türüne Göre Temizleme Önerileri

Boya fırçaları, dilediğiniz yüzeyi boyama işlemi sırasında size yardımcı olan boya aletleri içerisinde yerini alır. Dekorasyonunuzda yeni değişiklikler yapmak için kullanacağınız boyaları seçerken yüzeyin materyaline uygun bir boya tercihinde bulunmanız gerekir. Boya fırçalarının birçok boyut seçeneği bulunur ve favori renginizi seçtikten sonra yüzeyin boy ve genişlik ölçülerine uygun bir fırça tercih ederek boya işlemini daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.


Duvar boyama gibi uygulamalarda boya lekesi bulaştırmamak adına mobilya ve diğer eşyalarınızı duvarın bulunduğu odadan çıkarmalısınız. Yağlı boya nasıl temizlenir? sorusunun yanıtını araştırmadan önce, uyguladığınız boyanın türüne dikkat etmeniz gerekir. Boya türleri, yüzey materyaline göre birçok farklı kategoriye ayrılır. Fırça ile yüzeye uygulanan boyalarda fırçayı bir sonraki uygulamada etkin bir şekilde kullanabilmek için boya türüne bağlı olarak fırçayı boyadan arındırmak gerekir.


Boya Fırçalarını Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Boya Fırçalarını Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rengini değiştirmek istediğiniz yüzeyi boyamadan önce, yüzeyin hangi materyalleri içerdiğine dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca fırça seçimlerinde yüzeyin genişliği ve boyuna uygun boyutlarda tercih ederek daha pratik bir boyama süreci geçirebilirsiniz. Fırçaları bir sonraki kullanıma hazırlarken her boya işlemi sonrasında fırçaları boya çeşidine uygun bir şekilde temizlemeniz gerekir. Boyalar su bazlı, (sentetik ve plastik de eklenebilir) yağlı ve ahşap gibi farklı kategoriler içerisinde sınıflandırılır. Her boya çeşidi, içeriğinde farklı bileşenler barındırır ve her boya, fırça üzerinden farklı yollar kullanılarak temizlenir.


Yağlı Boya Fırçası Nasıl Temizlenir?


Yağlı Boya Fırçası Nasıl Temizlenir?

Yağlı boya, içeriğindeki bağlayıcı yağlar dolayısıyla yoğun bir yapıya sahip olan bir boya çeşididir. Yüksek kapatıcı özelliğine sahip olan yağ bazlı boyalar, doğru temizleme malzemeleri kullanıldığı takdirde kolaylıkla fırçadan arındırılabilir. Yağlı boya fırçasını pratik bir şekilde temizlemek için tiner kullanabilirsiniz. Boyanın yoğunluğuna bağlı olarak bir kavanoza fırça kıllarını komple içerisine alacak düzeyde tineri dökerek fırçayı kavanoz içerisine koyabilirsiniz. Fırçayı kavanoz içerisine koyduktan sonra kılları kavanozun kenarlarına değecek şekilde kavanoz içerisinde yavaşça gezdirebilirsiniz. Kıllar üzerindeki boya kalıntıları iyice yumuşayıp tinere karıştıktan sonra, fırçayı kavanoz içerisinden çıkarıp su ile durulayabilir, kuru bir bez yardımıyla fazla suyu alarak bir fırçanızı sonraki kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Kurumuş boya kalıntılarını çıkarmak için kıllar üzerindeki boya iyice yumuşayana kadar fırçayı tiner dolu kavanozda belirli bir süre tutmanız gerekebilir.


Ahşap Boya Fırçası Nasıl Temizlenir?


Ahşap Boya Fırçası Nasıl Temizlenir?

Ahşap boyalar, genellikle su bazlı ve akrilik boya kategorisi içerisindedir. Ahşap yüzeylerde kullanıma yönelik tasarlanan ahşap boyası çeşitlerinin mat, parlak ya da simli gibi birçok farklı seçeneği bulunur. Ahşap yüzeyi boyadıktan sonra fırçayı doğru bir şekilde temizleyerek ayrı fırçayla vernik uygulaması yapabilirsiniz. Boyayı fırça üzerinde kurutmadan ılık su ve sabun ile fırçayı temizleyebilir, kuruyan boyalar için eski bir tarak yardımıyla kıllara tutunan boya artıklarını fırça üzerinden uzaklaştırabilirsiniz. Akrilik ahşap boyaları fırça üzerinde kurumaya bırakılmadan temizlenmelidir. Kurumaya bırakılan ahşap boya fırçası üzerindeki boyanın çıkarılması biraz zaman alabilir.


Su Bazlı Boya Fırçası Nasıl Temizlenir?


Su Bazlı Boya Fırçası Nasıl Temizlenir?

Su bazlı boyalar, boya ıslakken yalnızca su kullanılarak fırça üzerinden çıkarılabilir. Su bazlı boya fırçası temizliğinde fırça üzerindeki boya yoğunluğuna bağlı olarak sabun ya da deterjan kullanabilirsiniz. Su bazlı boyaları etkin bir şekilde fırçadan arındırmak adına suyu sıcak derecede ayarlayabilirsiniz. Suyun içerisine bir miktar deterjan koyduktan sonra köpürene kadar karıştırarak fırça üzerindeki boyaları pratik bir şekilde temizleyebilirsiniz. Su bazlı olmasına rağmen kuruduğu takdirde çıkarması güç olabilecek boyaların fırça üzerinde kurumasını beklemek, boyanın daha zor temizlenmesine sebebiyet verebilir.