LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
21 Eylül 2016

BU BİNALARIN TAMAMIYLA ÇÖPTEN YAPILDIKLARINA İNANAMAYACAKSINIZ

Dünya çapında eko-mimari olarak adlandırılan yeni bir akım söz konusu. Bu trend, kendi kendine yetebilen binalardan daha fazlası demek. İnşaat aşamasında çevresine en az zarar veren, dünyanın kaynaklarını tüketmeden inşa edilen binalardan bahsediyoruz. Ömrünü doldurmuş bir gemi ya da uçak… Araba lastikleri, cam şişeler ya da atık maddelerden üretilen tuğlalar ve diğer yapı malzemeleri… İlk bakışta çöp gibi görünen bu malzemelerle çarpıcı binalar inşa ediliyor. Sizin için bir araya getirdiğimiz bu 6 binanın tamamen geridönüştürülmüş maddelerden üretildiğine inanmakta güçlük çekebilirsiniz.

Tayland, Sisaket’teki keşişler şehirlerinde biriken çöpleri görmekten nefret ediyorlarmış. Sonra akıllarına bir fikir gelmiş ve 1980’lerde şehir halkından çöpe atacakları cam şişeleri kendilerine getirmelerini istemişler. Ve işte sonuç: Bir Milyon Şişe Tapınağı. 1984’te inşa edilen bu bina, yatak odalarından tuvaletlere kadar tamamen şişelerden oluşuyor.

İlk örneği eko-mimar Michael Reynolds tarafından Taos, New Mexico’da inşa edilmiş olan bu fütüristik binanın yapımında araba lastikleri, cam şişeler, çamur ve saman gibi tamamen geridönüştürülmüş malzemeler kullanılmış. Normandiya’daki bu binanın inşaasında cam şişeleri bir arada tutmak için çimento yerine çamur ve samandan oluşan bir karışım kullanılmış. İzolasyon içinse araba lastiklerinden faydalanılmış.

Emekli bir pilot için yapılmış olan bu bina, eski uçak parçalarından inşa edilmiş. Binanın şekli ve dış cephesi, uçma hissi vermesi için tasarlanmış. Bütün hayatını gökyüzünde geçirmiş birinin emekli olup da yere temelli ayak bastığında alelade bir binada yaşaması beklenemezdi zaten.

Bu yaz tamamlanması planlanan Hollanda’daki bu binanın inşasında tamamıyla artık malzemelerden yapılan tuğlalar kullanılmış. StoneCycling isimli Hollandalı firmanın ürettiği bu tuğlalar seramik, cam, yalıtım malzemesi ve kil gibi artık materyellerin işlenmesiyle yapılıyor. Artık malzemelerden üretilen çeşitli yapı ürünlerinin 2017’de inşa edilecek otel, ev ve ofis binalarında da kullanılması planlanıyor.

Son zamanlarda inşaat malzemesi olarak karton kullanılmış binaları duyar olduk. Yeni Zelanda’da inşaa edilen bir katedrale ek olarak nisan ayında inşa edilen Hollanda’daki bu küçük ev de tamamen kartondan oluşuyor. Biraz yapıştırıcı ve 24 kat karton hiç de fena bir sonuç çıkarmamış, değil mi?

Amerikalı kahve tutkunları günlük kahve ihtiyaçlarını nakliyat konteynerlerinde gideriyor. Evet, yanlış okumadınız, Washington’daki bu Starbucks binası kullanım ömürlerini doldurmuş nakliyat konteynerlerinden inşa edilmiş.Bu binalar sadece birer mimari gövde gösterisi değil. Tabii ki inşaat süreçlerine kattıkları yenilikçi yaklaşımı yadsımamak lazım ancak düşünüldüğünde, geridönüştürülmüş maddelerden inşa edilen binalar başka bir amaca daha hizmet edebilir. Dünyanın pek çok yoksul kentinde insanlar sokaklarda yaşarken, deniz nakliyatından emekli olan konteynerler mükemmel bir barınak alternatif olabilir.

(Görseller: Inhabitat.com, elledecor.com)