LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Renkler
09 Temmuz 2018

Bu Duvar Renkleri Evinizin Değerini Arttırıyor

Lokasyon, genişlik, işçilik, teras ve bahçe gibi faktörlerin bir evin değerini doğrudan etkilediğini çok iyi biliyoruz. Peki duvar renginin de bir evin değeri üzerinde önemli bir etkisi olduğunu söylesek ne düşünürdünüz?

Amerika menşeli bir gayrimenkul firması olan Zillow’un satış ve kiralama işlerini gerçekleştirdiği konutlara ait veriler üzerinden hazırladığı “2017 Duvar Renkleri Analizi” isimli rapor, evlerin değerini arttıran renkleri ortaya koyuyor. Evin hangi bölümünde hangi rengi kullanmanın evinizin değerini arttırdığını öğrenmek için içeriğimize buyurun!:

Mutfaklar


Mutfaklarda açık maviden griye uzanan bir renk tercihi yapmak evlerin değerini 1500 ila 2000 Dolar arasında arttırıyor. Mutfak duvarlarında saman sarısı veya altın sarısı tonlarını tercih etmek ise maalesef evin değerini düşüren bir seçim olarak öne çıkıyor.


Oturma odaları & Salonlar
Söz konusu oturma odaları ve salonlar olunca tabii ki en çok rağbet gören renkler kum beji ve açık bej tonları oluyor. Bej tonları hem kolay dönüştürülebilme hem de hemen her dekorasyonla uyum sağlaması gibi özellikleriyle evlerin değerini 2000 Dolar’a kadar arttırabiliyor. Oturma odaları ve salonlarda değer düşüren renkler ise mavi rengin turkuaz, açık mavi, gümüş grisi gibi alt tonlarını kapsıyor.

Banyolar
İstatistikler, ev alma ya da kiralama konusunda düşünürken kararımızı en çok etkileyen bölümün banyo olduğunu söylüyor. Ferah ve aydınlık bir banyoya sahip evler ise bu konuda daima 1-0 önde oluyorlar. Bu yüzden evinizin değerini yükseltmek istiyorsanız banyonuzda beyaz ve yumurta kabuğu gibi renkleri tercih edip açık lila ve mavi tonlarından mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

Yatak odaları
Yatak odanızda gök mavisi, turkuaz ve camgöbeği gibi mavi tonları tercih etmek evinizin değerini fark edilir şekilde yükseltirken, evin bu bölümlerinde canlı pembeler kullanmak evinizin müşterilerin gözündeki cazibesini yitirmesine neden olabilir.

Yemek odaları


 


Yemek odası duvarlarında mora dönük bir mavi olan arduvaz mavisi veya lacivert rengi kullanmak o evin değerini 1800 Dolar civarında arttırırken, kiremit, kırmızı ve bakır tonları evin değerini düşüren renkler arasında gösteriliyor.

Dış cepheler
Dış cephe rengi bir eve dair ilk izlenimi oluşturan önemli bir faktördür. Bu yüzden siz de evinize değer katmak istiyorsanız dış cephenizde kum beji ve greige (gri ve sütlü kahve karışımı) gibi nötr renkler kullanmalı ve insana güvensizlik duygusu veren kahverengi tonlarından kesinlikle uzak durmalısınız.

Dış kapılar
Dış kapınızın rengi de tıpkı dış cephe rengi gibi evinizle ilgili algıyı doğrudan doğruya etkiler. Bu yüzden evinizin değerinin yükselmesini arzuluyorsanız dış kapınızda antrasit, gri, siyah ve lacivert gibi klasik ve asil renkleri tercih etmenizde fayda var.

Dış kapı renkleri önerileri için tıklayın.