LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
17 Aralık 2020

Bu Kış Evinizde Kozmik Mavi Rengi ile Gökyüzünden İlham Alın

Ev dekorasyonunun en önemli tamamlayıcısı olan duvar boyaları psikolojik etkileriyle de ön plana çıkar. Sabah huzur veren bir odada gözlerinizi açmak ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise duvar rengi olarak sonsuzluğun rengi maviden faydalanabilirsiniz. Kışın huzur veren tonlarını Filli Boya kozmik mavi rengi ile evinize taşıyabilirsiniz. 


Sonsuzluğu ve evreni simgeleyen kozmik mavinin hijyeni çağrıştırdığı bilinir ve bu özelliğinden dolayı insanlar üzerinde iyileştirici etkisi bulunur. Bir inanışa göre de gökyüzünün, denizin ve huzurun rengi olan mavi seyahati temsil eder. Kozmik mavi duvarlarla bu ilham dolu rengin farklı alanlardaki etkisinden yararlanabilir; doğru mobilya ve renk kombinasyonları yaparak kusursuz bir dekorasyona sahip olabilirsiniz.


Ev Dekorasyonunda Renklerin Önemi


Her rengin ev dekorasyonu açısından farklı anlamları ve önemi vardır. Renklerin çağrıştırdığı pek çok his bulunur.  • Kırmızı: Tutkunun ve gücün rengi

  • Turuncu: Eğlencenin rengi

  • Sarı: Bilgelik, refah ve sempatinin rengi

  • Mavi: Huzur ve sakinliğin rengi

  • Yeşil: Şans ve umudun rengi


Evinizin dekorasyonunun etkileri renkleri nasıl kullandığınızla doğrudan bağlantılıdır. Mevsimine uygun bir renk kullanarak doğru bir etki yaratabilirsiniz. Mavi denizin ve gökyüzünün rengi olsa da kış aylarında duvarlarınıza uygulayacağınız kozmik mavi boya tonlarıyla yazın dinamizmini yakalayabilirsiniz. Mavi tonlarının beyazla uyumu düşünüldüğünde ortaya çıkacak görüntüyü hayal etmek çok da güç değil.


Bir ortama girdiğinizde gözünüze önce renkler çarpar. Mobilya detayları ise sonradan kendini belli eder. Bu nedenle kullandığınız duvar rengi önem kazanır. Filli Boya kozmik mavi renginin birden fazla tonu vardır. Uygulayacağınız alana ve zevkinize göre bu tonlar arasından bir tercih yapabilirsiniz.  • Kozmik maviye boyanmış duvarlarla beyaz koltuklar çok yakışır.

  • Mobilya tercihini ‘soft’ ahşap olanlardan yana kullanabilirsiniz.

  • Hasır aksesuarlar kullanarak bütünlük yakalayabilirsiniz.

  • Beyaz ve gümüş detayları olan objeler koyu tonlara sahip kozmik mavi duvarlarla uyum sağlayabilir.


2021’de Kozmik Mavi ile Gökyüzünü Evinize Taşıyın


Geçtiğimiz yıldan bu yana kendi değerinden hiçbir değer kaybetmeyen kozmik mavi, size evinizde bulutlara ulaşmayı vadediyor. Kim kendini gökyüzünde yaşıyormuşçasına özgür hissetmeyi istemez ki? Evinizde kullanacağınız kozmik maviyi kış aylarının dinginliğinde farklı etkiler yaratmak için farklı renklerle kombinleyebilirsiniz. 


Örneğin evinizde modern bir hava yakalamak istiyorsanız antrasit ve kozmik mavinin ahengi size istediğiniz havayı yakalamanızda yardımcı olacaktır. Gri aynı zamanda günümüz minimal akımında da oldukça tercih edilen bir renk olduğu için maviyi ön plana çıkarmanızı sağlayacaktır. Bu rengin sofistike yapısı, sade bir dinginlik arayan ev sahipleri için oldukça ideal ve oturma alanları, yatak odaları gibi alanlarda tercih edebileceğiniz bu kombin, uyku kalitenizi arttıracaktır.


Buna ek olarak, banyolar da kozmik mavi tonlarının çok yakıştığı alanlar arasındadır. Konsantrasyon artırıcı etkisi de düşünüldüğünde çalışma odaları için de tercih edilebilir. İştah engelleyen özelliğinden dolayı mutfak ve yemek odalarında kullanılması tavsiye edilmez. 


Beyaz ve mavinin ortak kullanımı bize her zaman yumuşaklığı hatırlatır. Bunu en iyi bulut ve gökyüzü örneğinde görebiliriz. Kozmik mavinizi beyaz dekorasyonlarla birleştirmek saflık, temizlik gibi temalarla birlikte oldukça zarif bir görünüm ortaya çıkarır. Bu ikiliyi ahşap dokunuşlarla daha samimi bir hale getirmek de sizin elinizde.


Mavinin zihni dinginleştirdiği gibi hayal gücü geliştirici bir yanı da vardır. Özellikle sarı rengiyle bir arada kullanmak, konsantrasyonunuzu arttırır. Sarı renginin dikkat toplayıcı ve odaklanma sağlayıcı yapısı mavinin yumuşaklığıyla birleştiğinde size içinden çıkmak istemeyeceğiniz ve saatlerce sıkılmadan çalışabileceğiniz alanlar yaratır. Bu yüzden çalışma odalarında tercih edilebilir. Ancak dikkat; burada sarının tonu oldukça önemlidir. Civciv sarısı gibi alışılmışın dışında bir renk kullanmak uzun vadede sizi rahatsız edecektir. Sarıyı az ve öz kullanmak elzemdir. Sarının daha pastel ve az kullanımı, kozmik maviyle vazgeçilmez ve çarpıcı bir ikili yaratacaktır.


Mavi ve pembe gibi birbirine oldukça kontrast oluşturacak renkler tercih etmek, belki odanızı dinginlik temasından uzaklaştıracak ancak oldukça farklı ve çılgın bir konsept oluşturmanızı sağlayacaktır. Mor, pembe, yeşil gibi yapabileceğiniz ufak dokunuşlarla odada bulunanları şaşırtabilirsiniz.


Karın yağdığı, yılbaşının yaklaştığı, havaların soğuduğu, gökyüzünün göz kırptığı kış ayları herkesin evinde, yumuşak battaniyenin altında, sıcacık geçirmek isteyeceği aylardır. Yeni yıl süslemelerinde sıkça kullanılan altın detaylar da kozmik mavi detaylarla oldukça uyumludur. Sakinleştirici ve huzur dolu bir renk olmasına rağmen enerji veren bir yanı da vardır. Bu nedenle kış mevsiminin soğuk ve kasvetli atmosferinden kozmik mavinin sonsuzluğu çağrıştıran hissinden faydalanarak kurtulabilirsiniz. Filli Boya kozmik mavi tonları arasından zevkinize uygun olanı seçerek duvarlarınıza hayat katabilirsiniz.