LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
15 Ekim 2020

Cafe Dekorasyonlarında Renklerin Önemi

Eğlenceli, arkadaş sohbetlerinin ve iş toplantılarının vazgeçilmez ev sahipleri cafe’lerin en çekici unsuru, menü ve lezzetlerinin yanı sıra eşsiz dekorasyonlarıdır. Bazen kahve içmek bahanesiyle, bazen tek başınıza çalışmak için ve bazen de en çok müdavimi olduğunuz cafe’lere sizi yakalayan atmosferi, enerjisi için gidersiniz. Her cafe’nin kendi karakteri, bulunduğu lokasyona ve müşteri kitlesine göre oluşan bir konsepti vardır ve bir noktadan sonra mekanla özdeşleşir. Bunu yakalamak için ise en önemli ipuçları, cafe’nin tasarımı ve dekorasyonundan geçiyor.


Klasik Cafe Dekorasyonunda Dikkat Etmeniz Gereken Detaylar


Cafe Dekorasyonunda Dikkat Etmeniz Gereken Detaylar


Cafe dekore etmenin zevkli olduğu kadar dikkat edilmesi gereken temel detayları vardır. Farklı insanlara hizmet verecek olan, bireysel hareket edilen bir alandan söz etmediğimiz için, bütün olarak bakıldığında göze hitap eden, genel zevk kurallarını uygulayarak bir bütünlük elde etmemiz gerekiyor.


Yenilikci Cafe Tasarimlari


Her daim yenileri açılan işletmelerden biri olduğu için cafe tasarımları, birbirine benzeyebiliyor ve özgün olmak, tekrara düşmemek gerekiyor. Burada göz önünde bulundurmamız gereken detaylardan en önemlisi, mekanda oluşturmak istediğimiz konsepte uygun renk seçimlerine bulunmak.


Renklerin enerjisi, zihnimizde farklı çağrışımlar yaratır. Örneğin kırmızı renk, açlık hissini artırarak daha çok yememize sebep olurken yeşil ve mavi tonları bizi yatıştırarak rahatlamamıza sebep olur. Sarı, mutluluk hormonunu tetiklerken, aynı zamanda yaratıcılığımızı kuvvetlendirir. Kullanım alanlarına göre incelememiz gerekirse cafe varyasyonlarından kahve dükkanı ve mini restoranlar en sık tadilat ve dekorasyon işlemi uygulanan mekanlardan bazıları.


Minimal Cafe Tasarımları

Kahve dükkanları, alan olarak genellikle küçük olduğundan dekorasyonları daha minimal, sade ve klasik olarak tasarlanıyor. Eğer özel bir konsepti yoksa daha çok siyah beyaz monokrom tonları veya kahverengi, kahve dükkanlarının favori renk paleti olarak karşımıza çıkıyor.


Adı cafe olarak geçse de, çok amaçlı mini restoran hizmeti veren cafe’ler, mekan içinde mekan konseptini sık sık uyguluyor. Eklektik dekorasyonun da uygulanabildiği bu yöntem, cafe restoranların daha geniş alanlara kurulu olmasıyla birlikte mekanı bölerken duvar boyası ve mobilyalar, konsepti destekliyor.


Yeni nesil trendlerin en çok öne çıkanlarından biri, şüphesiz mekan içinde mekan. Alan olarak büyük bir yeriniz varsa farklı bölümlerini farklı faaliyet alanları için kullanabilir, ortamınızı ona göre tadilattan geçirebilirsiniz. Burada önemli olan, müşteriye bunu aktarabilecek ipuçları vermek. Farklı oturma grubu, duvar boyası, dekorasyon öğeleri ve kullanılan farklı malzemeler, bu ipuçlarını fazlasıyla veriyor olacaktır. Yere kadar uzanan perdeler de mekanı bölmek için ideal aksesuarlardan biridir.


Cafe Dekorasyonunda Yeni Nesil Trendler


Cafe Dekorasyonunda Yeni Nesil Trendler

Her dönemin yansıttığı, hepimizin bildiği dekorasyon trendleri, kimi zaman popüler mekanlarla birlikte de şekillenebiliyor. Öyle mekanlara rastlayabiliyoruz ki, mekanın beğendiğimiz bir dekorunu yaşam alanlarımıza uyarlayabiliyoruz. Yeni nesil kahvecilerle birlikte daha fazla ortaya çıkan vintage akımın yanı sıra eklektik, doğal, endüstriyel ve sanat ruhu taşıyan cafe konseptleri bu yılın trendleri arasında.


Cafe Dekorasyonunda Bitki ve Çiçek Aranjmanları

Duvar dekorasyonunda tercih edilen detaylardan çiçek ve bitki aranjmanları son dönemin en çok ilgi gören trendlerinden biri. Duvara monte edeceğiniz bir plaka içine çiçeklerden oluşan bir enstalasyon, iç mekanda renk oluşturacağı gibi capcanlı bir hava elde etmenizi sağlayacak. Bunun yanı sıra yeşil bitkilerden oluşan saksıları da tek bir duvara monte ederek yine doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. Üstelik saksılar zeminde olmayacağı için yerden tasarruf sağlamış olacaksınız.


Bir başka duvar dekorasyonu fikri, cafenin konseptine uygun resim çerçeveleri. Duvar boyasının rengine uyum sağlayacak resim çerçevesi gruplarıyla basit ama etkili stiller oluşturabilirsiniz. Çerçevelerin yanı sıra ayna yerleştirmeleriyle de mekanınız geniş görünür.


Duvar ve dekorasyonun yanı sıra zemin tercihinizi de konsepte göre belirlemeniz büyük önem taşıyor. Naturel, doğal dekorasyon konseptinin favori malzemesi olan ahşap koyu renk ahşap zeminler vintage etkisi yaratırken açık renkli, beyaz ahşap zemin güney esintisi yaratarak mekanı daha aydınlık gösterir.


Cafe dekorasyonunda ahşap dokulara yer verecekseniz rengarenk sandalyeler de oldukça canlı görünecek, eğlenceli bir atmosfere sahip olmanızı sağlayacaktır. Ahşap boyama yaparken Filli Boya’nın Vital Su Bazlı mobilya boyalarından yararlanabilirsiniz.