LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
04 Eylül 2015

ÇALIŞAN KADINLAR İÇİN ZAMAN YÖNETİMİ

Son zamanlarda herkes zamanın su gibi akıp gitmesinden şikayet ediyor. Özellikle çalışan bir anneyseniz, iyi bir zaman planlaması yapmazsanız işler oldukça karışabiliyor. Zaman aslında herkes için sabittir, farklı olansa zamanın bizler tarafından nasıl kullanıldığı. Aslında bu sorunu çözmek çok da zor değil. Rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu önerilerle, akan zamanı lehinize çevirmek gayet mümkün!

 

Öncelikle elinize kâğıt kalem almakla başlayın. Hafta boyunca, daha sonra gün boyunca zamanınızı en fazla nerede harcıyorsunuz, anlamaya çalışın. Bir işe gereğinden fazla zaman harcamamak için, o işin hangi sürede yapılabileceğini bilmek gerekir.

 

Bir yapılacaklar listeniz olsun. Güne ilişkin hedef ve öncelikler önemlidir, zamanı enerji düzeyleriyle bağlantılı olarak kullanmak gerekir. Önemli işleri, en enerjik olduğunuz zamanda yapın.

 

Ev işleri haftanın günlerine paylaştırılabilir. Her şeyi aynı anda yapmaya çalışmak yerine, alanları ayrı ayrı temizleyebilirsiniz.

 

Aile bireylerini sadece "talep eden" taraf olmaktan çıkarın ve oyunun bir parçası haline getirin, size yardımcı olmalarını sağlayın. Böylece herkesin stresi azalacaktır.

 

Zamanınıza değer verin ki başkaları da sizin zamanınıza değer versin. Çalışanlar için de, ev hanımları için de bu prensip geçerlidir.

 

Haftada bir gün gerekli malzemeleri almak için alışverişe gidin. Kolay hazırlanabilir tarifler içeren bir yemek kitabı edinin. Yemek tarifi kaç kişilikse onun iki katı kadar miktarda pişirin ve yarısını buzlukta bir sonraki öğün için saklayın.

 

Kendinize zaman ayırın.  Spora gidin, müze gezin, arkadaşınızla buluşup kahve için, hobinizle uğraşın, bir kursa yazılın. Evliyseniz, eşinizle haftanın bir akşamı kendi istediklerinizi yapmak üzere anlaşın.

 

Gününüzü gözden geçirip, nelerin zamanınızdan çaldığını öğrenin. Programınızın gerisinde kaldığınız yerleri ve geri kalma nedenlerinizi tespit edin. Ertesi gün için yapacağınız yeni listenizde bugünkü hataları yapmamaya çalışın.

 

Erken kalkmanın işleri yoluna koyma da çok etkili olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim, ne demiş büyüklerimiz: “Erken kalkan, yol alır.”

 

(Görsel: Pinterest.com)