LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
06 Ağustos 2013

ÇALIŞMA ALANINIZI NASIL DAHA RAHAT HALE GETİRİRSİNİZ?

Evde ya da ofiste, nerede çalışırsanız çalışın, çalışma alanınızda kendinizi rahat hissetmeniz çok önemli. Motivasyonunuzu ve verimliliğinizi artırmak için önceliğiniz rahat bir çalışma alanı oluşturmak olmalı. Gelin çalışma alanınızda neler yapabileceğinize birlikte bakalım.



 



calismaodasi_1



 



Aydınlatma



İdeal çalışma odası mutlaka doğal ışık almalı. Gün ışığı enerji ve verimliliği artırdığı için odanızın güneş alan tarafta olmasına dikkat edin. Eğer karanlık bir çalışma odanız varsa, masanızın üzerinde ve tavanda aydınlatma kullanmanızı öneririz.



 



calismaodasi_2



 



Depolama



Çalışma alanınızın düzensiz olması çalışmanızı etkileyeceği için olabildiğince karmaşadan uzak durun. Dolap, çekmece, raf, kitaplık gibi alanlarda eşyalarınızı gruplandırarak bir düzen oluşturun.



 



calismaodasi3



 



Amaç



İş hayatınızla günlük yaşantınızı birbirine karıştırmayın. Evde çalışmanız gerekiyorsa bir odanızı ofis haline getirin ve yalnızca çalıştığınız zamanlarda kullanın.



 



calismaodasi_4



 



Kablo



Çalışırken sizi rahatsız eden nesneleri düzene sokun. Masanızın altında biriken kabloları duvara ya da masanızın kenarına bantlayın ve ayağınıza dolanan kablolardan kurtulun.



 



calismaodasi_5



 



Sıcaklık



Çalışma odanızın sıcaklığı da çalışmanızı etkileyen unsurlardan. Çok sıcakta konsantre olamaz, çok soğukta da verimli çalışamazsınız. Bu sebeple çalışma odanızı kendinizi rahat hissettiğiniz sıcaklığa ayarlayın.



 



calismaodasi_6



 



Dekor



Dekorasyonunuza size ilham veren parçaları dâhil edin. Bu bir fotoğraf, poster ya da tablo olabilir. Duvara asacağınız mantar bir panoyla odanızı daha eğlenceli hale getirin.



 



calismaodasi_7



 



Sandalye



Geldik çalışma odasının en önemli aksesuarına… Dikkat edilmesi gereken bir diğer konuysa çalışma koltuğu seçimi. Tüm gün oturduğunuz koltuğun ortopedik bir yastığı ve ayaklığı olmasına dikkat edin.



 



New Home Office, Vertical



 



Masa



Sandalyenin yüksekliği ayarlanabildiği ayarlanabiliyor, bu durumda masa seçimi daha önemli hale geliyor. Yüksekliği iyi ayarlanmış bir masanın üzerinde az eşya bulunması şüphesiz daha rahat çalışmanızı sağlayacaktır.



Rahat bir çalışma alanının nasıl olması gerektiğine değindik, şimdi de çalışırken kendinizi nasıl rahatlatacağınıza bakalım.



  • Konsantrasyonunuzu artırmak ve daha verimli çalışmak için belli aralıklarda mola verin.



  • Sürekli bilgisayar ekranına bakmak gözlerinizi yoracağı için her 20 dakikada bir 20 saniye boyunca uzaktaki bir nesneye odaklanarak gözlerinizi dinlendirin.



  • İşlerinizi daha planlı yapabilmeniz için bir çalışma programı oluşturun.



  • Çalışmaya başlamadan önce stresinizi atacağınız keyifli bir aktivite yapın. Müzik dinleyerek ya da arkadaşınızla kahve içerek güne güzel bir başlangıç yapın.






 



 



Görseller: https://www.homedit.com/



  Renk Etkisi