LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
15 Aralık 2016

ÇİT OLARAK KULLANABİLECEĞİNİZ 5 BAHÇE BİTKİSİ

Sıcak yaz akşamları için hazırlık yapmaya şimdiden başlamak lazım. Bahçeye ya da balkona masanızı çektikten sonra mevsimin tadını çıkarmaya başlayacaksınız. Fakat uluorta oturup mahremiyeti de elden bırakmak istemiyorsunuz. Dış dünyayla aranıza perde çekecek, sizi meraklı gözlerden saklayacak en pratik çözüm bahçe bitkileri. Çit olarak kullanabileceğiniz en güzel bitkileri sıraladık. Artık siz de yeşil duvarların ardına saklanabilirsiniz.

Bambu


Bambu konusundaki en büyük kaygı hızla büyüyen işgalci bir bitki olmasıdır. Fakat tüm bambular bu kategoride değil. Tek köklü bambular doğru bir şekilde yetiştirildiğinde yüksek bir çit gibi büyüyebilir. Düşük sıcaklıklara ve susuzluğa dayanabilmesi de bambunun diğer avantajları.

bambu bahçe bitkisi

Şimşir


Her mevsim yeşil olan şimşir ideal çit bitkilerinden biri. Bakımı kolay, hacimli ve gözalıcı bir rengi var. Dış dünyayla aranıza kalın bir duvar çekmek için birebir. Şimşir yeterli büyüklüğe ulaştıktan sonra dilediğiniz gibi budayıp ona farklı şekiller verebilirsiniz.

şimşir bahçe bitkisi

Japon kurtbağrı


Japon kurtbağrı sabır isteyen bir bitki. Ancak beklemenin meyvesini de fazlasıyla veriyor. Yavaş büyüyen güçlü bir gövdesi olan kurtbağrı kireçli, asitli ve tuzlu topraklarda yetişebilir. Uzun yıllar kullanacağınız bir peyzaj düşünüyorsanız bu dayanıklı bitkiyi kaçırmayın.

japon kurtbağrı bahçe bitkisi

Mazı


Güçlü kökleriyle toprağı kavrayan mazı hem toprağınızı korur hem de eşsiz dokusuyla mükemmel bir çit bitkisi olarak kullanılabilir. Yaz kış yeşil kalabilen bu bitki iyi bakıldığında metrelerce boya ulaşabilir. Kendi doğal surlarınızı inşa etmek istiyorsanız kesinlikle mazıyı bir kenara yazın.

şimşir bahçe bitkisi

Alev ağacı


Yeşilin üstüne biraz da kırmızı iyi gider diyorsanız seçmeniz gereken bitki alev ağacı. Günbatımı tonlarındaki kırmızı yaprakları bu bodur bitkiyi eşsiz kılıyor. Sıklıkla çit olarak kullanılan alev ağacı yapraklarını dökmediği için size yıl boyu süren bir koruma sağlayacak.


alev ağacı bahçe bitkisi


Görseller: decoist.com, planfor.co.uk