LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
06 Ağustos 2013

ÇOCUK ODASI RENKLERİ

Kullanıldığı mekânın atmosferini etkileyen renkler, küçük büyük hepimizin ruh halini de etkiliyor. Bu nedenle her insana farklı etki eden renkleri çocuğunuzun odasında kullanırken özel bir çaba sarf etmeniz gerekiyor. “Küçük çocuk renkten ne anlar?" demeyin, odasını tasarlarken mutlaka renklerin dilini dikkate alın. İşte çocuğunuzun odasında kullanabileceğiniz renkler ve etkileri:

 

cocukodasi_1

 

Çocuğunuzun odasında zihni uyaran ve enerji veren sıcak renkleri kullanarak ona kendini rahat hissettirebilirsiniz. Tabii çocuğunuz hiperaktif ise sıcak renkler ters etki yaratabilir. Sıcak, rahatlatıcı, sosyalleşmeyi ve iletişimi artırıcı etkisi bulunan turuncuyu çocuğunuzu harekete geçirmek için kullanabilirsiniz.

 

cocukodasi_2

 

Neşe ve mutluluk veren sarıyı çocuğunuzun odasında kullanarak güneşin parlak tonlarını evinize taşıyabilirsiniz.

 

cocukodasi_3

 

Uyarıcı bir renk olan kırmızı, odaklanmayı zorlaştırdığı ve saldırganlaştırdığı için çocuk odalarında çok fazla tercih edilmiyor. Doğru kullanıldığında enerji verici etkisi bulunan kırmızıyı aksesuar ve nevresimlerde kullanabilirsiniz.

 

cocukodasi_4

 

Daha çok kız çocukların odasında kullanılan pembe sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi bulunan renklerden.

 

cocukodasi_5

 

Zihni ve vücudu sakinleştiren soğuk renkleri çocuğunuzun odasında kullanarak oldukça ferah mekânlar yaratabilirsiniz. Yoğun oranda kullanıldığında kasvetli bir ortam yaratan soğuk renkleri aşırıya kaçmadan kullanabilirsiniz.

Kan basıncını düşüren ve saldırganlığı azaltan mavi, çocuğunuzu sakinleştirmek için iyi bir renk. Sıcak ortamların aksine serin bir atmosfer yaratmak için maviyi tercih edebilirsiniz. Mavi rengin istediğiniz her tonunu Filli Boya Renxmatik'te bulabilirsiniz.

 

cocukodasi_6

 

Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan, konsantrasyonu ve öğrenmeyi artıran bir renk olan yeşili çocuğunuzun çalışma odası için tercih edebilirsiniz.

 

Görseller: http://www.homedit.com/color-psychology-for-nursery-rooms/