LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
06 Ağustos 2013

ÇOCUK ODASI RENKLERİ

Renkler çocukların gelişimi, eğitimi ve öğrenimi hususlarında kritik önem taşır. Renk psikolojisine göre çocukların uyuyacakları, ders çalışacakları ya da arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirecekleri mekanların titizlikle renklendirilmesi gerekir. Biz de bu yazımızda çocuklar için en güzel duvar renklerini bir araya getirdik.

Bu duvar renkleri çocuğunuzun odasını içinde vakit geçirmekten asla sıkılmayacağı bir mekan haline getirecek. İşte çocuğunuzun odasında kullanabileceğiniz renkler ve etkileri:Çocuğunuzun odasında zihni uyaran ve enerji veren sıcak renkleri kullanarak ona kendini rahat hissettirebilirsiniz. Tabii çocuğunuz hiperaktif ise sıcak renkler ters etki yaratabilir. Sıcak, rahatlatıcı, sosyalleşmeyi ve iletişimi artırıcı etkisi bulunan turuncuyu çocuğunuzu harekete geçirmek için kullanabilirsiniz.

cocukodasi_1

Sarı-Kırmızı ve Pembe

Neşe ve mutluluk veren sarıyı çocuğunuzun odasında kullanarak güneşin parlak tonlarını evinize taşıyabilirsiniz.Uyarıcı bir renk olan kırmızı, odaklanmayı zorlaştırdığı ve saldırganlaştırdığı için çocuk odalarında çok fazla tercih edilmiyor. Doğru kullanıldığında enerji verici etkisi bulunan kırmızıyı aksesuar ve nevresimlerde kullanabilirsiniz.Daha çok kız çocukların odasında kullanılan pembe sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi bulunan renklerden.Zihni ve vücudu sakinleştiren soğuk renkleri çocuğunuzun odasında kullanarak oldukça ferah mekânlar yaratabilirsiniz. Yoğun oranda kullanıldığında kasvetli bir ortam yaratan soğuk renkleri aşırıya kaçmadan kullanabilirsiniz.

Mavi ve Yeşil

Kan basıncını düşüren ve saldırganlığı azaltan mavi, çocuğunuzu sakinleştirmek için iyi bir renk. Sıcak ortamların aksine serin bir atmosfer yaratmak için maviyi tercih edebilirsiniz. Mavi rengin istediğiniz her tonunu Filli Boya Renxmatik'te bulabilirsiniz.Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan, konsantrasyonu ve öğrenmeyi artıran bir renk olan yeşili çocuğunuzun çalışma odası için tercih edebilirsiniz.

cocukodasi_2

Lila Rengi

Oyuncak bebekler ve duvarın üzerindeki çizimleri görmezden geldiğinizde, lila duvar renkleri sofistike görünümleri ile öne çıkar. Lila, morun açık bir tonudur; ancak içerisinde mavi ve grinin dokunuşlarını barındırmaz. Çocuk odalarında morun tonlarını kullanmak yaratıcılığı güçlendirir, mutlu ve pozitif titreşimler yaratır.

Krem Rengi

İçinde pembe tonlarını barındıran krem rengi duvarlar, çocuğunuzun kendisini pespembe bir odada hissetmesini sağlayacak. Bu rengi yumurta kabuğu mobilyalar ve koyu pembe dekoratif aksesuarlarla birlikte kullanabilirsiniz. Ortaya çıkan ambiyansın son derece sıcak ve konforlu olacağından emin olabilirsiniz.Çocuğunuzun odasında kullanacağınız farklı bir duvar boyası ile de, odanın görünümüne yeni bir renk katabilirsiniz. Kızınızın veya oğlunuzun zevkine uygun en iyi boya çeşitlerine ipeksi mat dokusu ile dikkat çeken Filli Boya Alpina Renklendirme Sistemi (ARS) Kartelası’na bakarak karar verebilirsiniz.

cocukodasi_3

Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Renkler gibi çocuk odası dekorasyonu da çocuğunuzun zihinsel ve fiziksel gelişimi için son derece önemlidir. Bu durumun bilincinde olan aileler, çocukları için rahat ve keyifli bir yaşam alanı yaratmak için gayret gösterirler.Sizin için bir araya getirdiğimiz yaratıcı çocuk odası örneklerini birebir uygulamak mümkün olmayabilir. Fakat bu örneklerden ilham alarak, bazı noktalarını çocuğunuzun odasına uyarlayabilirsiniz.Çocukların yaşları büyüdükçe, zevk ve beğenileri de değişime uğrar. İzledikleri çizgi filmler, okudukları kitaplar yaşla birlikte değişir. Sevdiği renklerin, hayran olduğu kahramanların, beğendiği eşyaların içinde olduğu bir oda, çocuk için dünyanın en güzel yeridir.

Sindirella Yatak Odası

Sindirella’nın balkabağı arabası, bugünün yetişkinlerini bile çocukluklarına geri döndürecek cinsten! Tahta masa ve sandalyeler, şato görünümlü oda kapısı ve elbette tekerlekli balkabağı arabası kız çocuğunuzun kendisini gerçek bir prenses gibi hissetmesini sağlayacak.

cocukodasi_4

Sindirella Yatak Odası

Sindirella’nın balkabağı arabası, bugünün yetişkinlerini bile çocukluklarına geri döndürecek cinsten! Tahta masa ve sandalyeler, şato görünümlü oda kapısı ve elbette tekerlekli balkabağı arabası kız çocuğunuzun kendisini gerçek bir prenses gibi hissetmesini sağlayacak.

Rengarenk Bir Oda

Rengarenk duvar renkleri, yumuşacık kilimi ve odanın ortasındaki minik çadırı ile bu oda çocuğunuzun hayal gücünü canlandıracak. Çocuğunuzun beğenisine göre duvarlarda farklı renkte boya seçenekleri de kullanabilirsiniz.

Lego Temalı Çocuk Odası

Beyin gelişimi için dünyanın en faydalı oyuncaklarından biri olan Legoların modası yıllardır geçmedi. Hatta Lego filmleri, günümüz çocuklarının da Lego hayranlığını pekiştirdi. Eğer sizin çocuğunuzun en sevdiği oyuncakları da Legoları ise, bu odaya bayılacağından emin olabilirsiniz. Renkli dekoratif boya seçenekleri ile bu odayı daha canlı bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Oyun Odası

Oyun çağındaki çocuğunuzu bir türlü parktan eve getiremiyorsanız, bu oda tam size göre olacak! Üstelik bu oda, iki kardeşin paylaşması için de uygun. Tabii kaydıraktan kaymak için ikisinin de devamlı üst yatağı kullanmak isteyeceklerinden eminiz!

Çocuk Odası Son Derece Önemli

Çocuk odası, ev dekorasyonu için oldukça önemlidir. Bu nedenle çocuk odasını dekore etmek, keyifli olduğu kadar sorumluluk da isteyen bir iştir. Yaratıcı çocuk odası örneklerinden ilham alırken, güvenlik kurallarını da göz önünde bulundurmak gereklidir.