LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
29 Aralık 2016

DEKORASYONDA GERİ DÖNÜŞÜM RÜZGÂRI

Modern tüketim kültürünün sonucu olarak dünyamızı günden güne dev bir çöplüğe dönüştürüyoruz. Belki küresel çapta kirliliğe sebep olan dev şirketlerle baş edemeyiz ama daha güzel yarınlar için bir yerden başlamak gerekiyor. Evinizde kullanmadığınız, işlevini kaybetmiş ürünleri çöpe atmak yerine yeniden değerlendirerek kullanışlı objelere dönüştürebilirsiniz. Vereceğimiz örnekler gibi birçok yeniden düzenlemeyle hem daha temiz bir dünya için küçük de olsa bir adım atabilir, hem de yeni harcamalardan tasarruf edebilirsiniz.

Yaratıcı geri dönüşüm fikirleri: Eski battaniyelerden koltuk kaplama

Kumaşı eskimiş koltuklarınızla kullanmadığınız eski battaniyelerinizin bir araya gelebileceğini hiç düşündünüz mü? Üzerindeki leke ve delikler yüzünden gözden çıkardığınız koltuklarınızı eski battaniyelerinizle kaplayarak, son dönemde çok moda olan “vintage” mobilyalara sahip olabilirsiniz.


Yaratıcı geri dönüşüm fikirleri: Açma halkalarından dekoratif top

Kutu içeceklerin açma halkalarını atmayın. Biriktirdiğiniz açma halkalarını bir pinpon topunun üzerine aynı yöne bakacak şekilde yapıştırın. Tüm yüzey kaplandığı zaman parlak ve retro görünümlü bir top elde edeceksiniz. Bu şık topu bir ışığın altına koyarak çevreye parıltılar saçabilir ya da yılbaşı ağacınıza asarak farklı bir ağaç süsü elde edebilirsiniz.

Yaratıcı geri dönüşüm fikirleri: Beton tuğlalardan saksı

Bir tadilattan arta kalan ya da yolda bir kenara atılmış beton tuğlaları evinizdeki çiçekler çok sevecek.  Tuğlaların deliklerine dolduracağınız biraz toprakla ister iç mekân ister dış mekân için saksılar elde edebilirsiniz. Dilerseniz biraz boya yardımıyla saksılarınızı çiçeklerinizin renkleriyle uyumlu hale getirebilirsiniz.

Yaratıcı geri dönüşüm fikirleri: Kaşıklardan ceket askısı

Eskimiş, kararmış, kullanılamaz durumdaki kaşıklarınızı hem dekoratif hem kullanışlı bir şekilde küllerinden doğurabilirsiniz. Bir çekiç yardımıyla düzleştirdiğiniz kaşıkları evin girişine astığınız bir tahta levhaya sabitleyin. Tutma yerlerini yukarı doğru kıvırın ve antika görünümlü yeni ceket askınıza merhaba deyin.


Yaratıcı geri dönüşüm fikirleri: Plastik şişelerden gazetelik

Doğada yok olma süreleri çok uzun olan plastik şişeleri çöpe atmayın. Uç kısımlarını kestikten sonra birkaç tanesini bir araya getirip banyo duvarınıza yapıştırın. Artık, suya dayanıklı ve çok bölmeli gazeteliğinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Evdeki malzemelerle geri dönüşüm yapmak isteyenlere renklerin gücü Filli Boya’da

Evdeki malzemelerle geri dönüşüm yapmak hem ekonomik hem de yaratıcılığınızı tetikleyecek cinsten bir iş. Bunun için elinizdeki malzemelerin veya mobilya renklerini değiştirmek de iyi bir başlangıç olabilir. Filli Boya mobilya grubu boyalarıyla eskimiş komodin, yatak başı, masa veya saksılarınızı boyayarak eskileri yenileme işinde bir adım daha ileriye gidebilirsiniz. Filli Boya’nın 2003 yılından bu yana gerçekleştirdiği ar-ge çalışmalarının sonucu olarak ortaya çıkan Vital Su Bazlı Boya ve Vernikleri oldukça pratik bir şekilde mobilyalarınızda renk değişimi yapmanızı sağlıyor. Vital Boya’nın kullanımı oldukça pratik! Açın, suyla inceltin, boyayın hızlıca kurumasını bekleyin. Tiner gerektirmez, boyamada kullandığınız malzemeleri suyla kolayca temizleyebilirsiniz.

Değişik geri dönüşüm fikirleri ve DIY projeleriyle ilgili daha fazla ilham almak için aşağıdaki yazılarımızı okuyabilirsiniz:

-        KÜÇÜK BANYOLAR İÇİN DIY FİKİRLERİ

-         DIY KAŞIK LAMBA

-       DIY PASPAS YENİLEME

 

 

Görseller: trendhunter.com, naturallivingideas.com, sunset.com, hgtv.com