LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
20 Aralık 2016

DEKORASYONDA KOYU RENK KULLANIMI

Siyah rengi ev dekorasyonunda tercih edenlerin sayısı oldukça azdır. Bunun nedenleri, bu rengin iç karartıcı etkisi ve diğer renklere göre çok iddialı duruşu. Aslında uygun oranda kullanıldığında siyah renk evinize sade ama çarpıcı bir zarafet katar. Siyah rengi dekorasyonunuzda kullanırken çeşitliliğe ve zıtlığa dikkat etmeniz gerekir. Sadece renklerin eklektik kullanımına değil, dokuları da birbiriyle bağdaştırmaya özen göstermelisiniz. Örneğin ahşap ağırlıklı bir dekorasyonda siyah renk kullanımını olabildiğince az tutmanız gerekirken, metal ağırlıklı dekorasyonda siyah rengi istediğiniz ölçüde kullanabilirsiniz. 

Siyah renk kullanımına küçük dokunuşlarla başlamakta fayda var. Örneğin açık renk duvarlarınız varsa pervazları ve süpürgelikleri siyaha boyayabilirsiniz. Detaylarda siyah kullanımı, ağırlıklı kullandığınız rengin öne çıkmasını sağlar. Pervaz demişken, pencere tirizlerini ve kapı eşiklerini de es geçmeyelim. Aydınlık pencerelerinize bir sürme gibi yakışacak siyah hatlar parlaklığı dengelerken evinize klas bir hava getirir. 


Eğer odanıza doğal tonlar hâkimse, siyah rengin dramatik dokunuşu ihtiyacınız olan şey olabilir. Özellikle beyaz duvarlarda kapıların siyaha boyanması çok dikkat çekmeden odayı hareketlendirir. 
Sergilediğiniz aksesuarları ve kitapları daha görünür kılacak bir yöntem de kitaplık ve raf içlerini siyaha boyamaktır. Arka planda siyah kullanımıyla gelen zıtlık şık bir tasarım ögesi olur. Arka planı açık renk bırakmak isterseniz raflarınızı siyaha boyayabilirsiniz. Siyah rengi daha dolu kullanma niyetiniz varsa ama aşırılıktan kaçınıyorsanız tek bir duvarı siyaha boyayabilirsiniz. Odanızda farklı bir köşe yaratmanızı sağlayacak siyah duvarın çarpıcılığını gölgelendirme kullanarak yumuşatabilirsiniz.Odanıza daha derin ve mistik bir görünüm vermek isterseniz yapmanız gereken tavalarınızı siyaha boyamak. Hem klasik tarza sahip kristal avizelerle hem de modern tarza yakışan metal avizelerle oldukça şık duran siyah tavanlar görenleri şaşırtır.Siyah renk vazgeçilmezinizse moda dergilerinin siyahı kötülemesinden etkilenmeyin. Sevdiğiniz rengi evinizde kullanmanın bir yolunu elbet bulursunuz.

(Görseller: Remodelaholic.com, housebeautiful.com)