LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
06 Ağustos 2013

DEKORASYONLA İLGİLİ DOĞADAN ÖĞRENİLECEK BİLGİLER

Evinizi dekore etmek istiyor ancak nereden başlayacağınıza ve ne yapacağınıza karar veremiyorsanız doğadan ilham alabilirsiniz. Doğada tahmin edebileceğinizden çok daha fazla tasarım fikri saklı. Renklerden tekstile, ahşaptan doğal taşlara evinizi dekore etmek için doğadan hangi fikirleri alabilirsiniz bakalım.



dogadanbilgiler_1



Mevsimlere göre renk değişimi



Evinizin renklerini seçerken doğanın mevsimlere göre değişen renk tonlarını göz önüne alabilirsiniz. Bahar aylarında rengârenk aksesuarlara odaklanabilir, kış aylarında evinizi aydınlatacak beyaz ve tonlarını tercih edebilirsiniz. Evinize renk katarken ağaç yapraklarının mevsimlere göre uğradığı renk değişiminden de ilham alabilirsiniz.



dogadanbilgiler_2



Doğanın tonları



Eviniz için yeni bir renk arıyorsanız öncelikle pencereden dışarı bakın. Doğada hayal edemeyeceğiniz kadar çok renk tonu var. Örneğin bir yaprak sadece yeşili değil, yeşilin onlarca tonunu içinde barındırıyor. Siz de evinizi daha büyük ya da daha küçük göstermek için bu tonlamalardan ilham alabilir ve bir rengin farklı tonlarına odalarınızda yer vererek amacınıza ulaşabilirsiniz.



dogadanbilgiler_3



Doğadaki farklı açılar



Doğadaki unsurları bir karıncayla bir insan oldukça farklı görüyor. Örneğin bir yaprak insana ne kadar küçük geliyorsa, bir karıncaya o kadar büyük geliyor. Doğadaki bu farklı perspektifleri odalarınız için uygulayabilirsiniz. Evinizde kullandığınız farklı büyülükteki eşyalarla tasarımda dengeyi yakalayabilirsiniz. Ayrıca farklı büyüklükte eşyalar evinize derinlik kazandırmanıza da yardımcı olacaktır.



dogadanbilgiler_4



Hareketli elementler



Evinizin doğa gibi canlı olmasını istiyorsanız hareketli öğeler eklemeniz gerekir. Tabii ki eşyalarınızın gerçekten hareket etmesine gerek yok. Ancak önemli olan desenli ve canlı unsurlar kullanmak. Örneğin mermerin çizgili yapısından, ahşapların desenlerinden yararlanabilir, evinizin duvarlarında renk geçişleri yapabilirsiniz.



dogadanbilgiler_5



Dokuların önemi



Doğada dokunduğunuz her şeyin kendine ait bir yapısı, bir dokusu var. Örneğin bir ağaç kabuğuna ya da çimenlere dokunduğunuzda tamamen farklı duygular hissedersiniz. Bu sebeple dokuları mutlaka evinize taşıyın. Özellikle ev tekstilinde üç boyutlu kumaşları tercih edebilirsiniz. Yemek masanızı işlenmemiş ahşaptan seçebilir, koltuklarınıza koyunyünü gibi yumuşacık yastıklar yerleştirebilirsiniz.