LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
04 Mayıs 2015

DOĞANIN TASARIMLA BULUŞMASI TERRARIUM

Terrarium ile tanışın. Cam kap ve kavanozlarda bitki yetiştirmeye verilen isim terrarium.  İçinde sayısız bitki ve hikâye yaratıp bakabileceğimiz susuz akvaryumlar  da diyebiliriz. Terrarium doğal bitki ortamını evlerimize taşımamıza olanak sağlar. Buna normal şartlarda evimizde bakma olasılığımızın olmadığı tropik bitkiler de dâhil!

 

Terrariumlar evlerimizin daha zevkli, daha estetik ve sıradanlıktan uzak olmasını sağlıyor.  Günümüzün en şık dekoratif öğelerinden biri haline gelmesinin sebebi de bu. Genellikle cam bir fanusun içine taş, toprak, kum, kaktüs, yosun, kurutulmuş bitkiler, yapraklar hatta minik figürler konularak tasarlanıyorlar.   Yapabilecekleriniz tamamen hayal gücünüze bağlı. Bu yüzden de kendi terrarium'unuzu yapmak çok zevkli. Ayrıca bakımları da oldukça kolay.

 

Bir terrarium yapmak için cam bir kavanoza ihtiyacınız var. Hoşunuza giden bir kap, bir fanus hatta minik bir cam şişe olabilir. Kabınızı belirlerken bitkinizi yaşam koşullarına göre tercih yapın.  Bitkinizin kapalı ortam da mı açık ortamda mı daha iyi yetişeceğini, ne kadarlık bir derinliğe ihtiyacı olduğunu araştırın.

 

Score-Soldier-terrarium1-537x405

 

Terrariumun içine koyacağınız birçok malzeme var. Siz de küçük taşları, çakılları, kum, mangal kömürü ve torfu kullanabilirsiniz. Ekmek istediğiniz bitkiye ve kullanacağınız aksesuara karar verin.

 

Eğrelti otu, kaktüs, arapsaçı, kara yosunlarını, küçük otları, küçük Afrika menekşesi gibi bitkileri  kullanabilirsiniz.

 

Seçtiğiniz kabı güzelce yıkayın ve kurulayın. Kaba ilk olarak drenajı sağlayan fazla suyu çeken çakıl taşları ve küçük taşları döşeyin. Kömürü küçük parçalar haline getirip çakıl taşlarımızın üzerine serin. Kömür ileride başınızı ağrıtabilecek, oluşması muhtemel bakteri ve küfü engeller. Ardından kömürün üzerine torfu döküp biraz sıkıştıracak şekilde bastırın. Bir çubuk yardımıyla delikler açarak bitkilerinizi narin bir şekilde dikin. Son olarak dilediğiniz aksesuarlarla süsleyin. Sizde artık evinizi süsleyecek bir terreriuma sahipsiniz.

Terrariumu diktikten sonra direkt ışıktan koruyun. Yeterli ve dolaylı bir ışık almasını sağlayın. Isı kaynaklarının yakınında olmamasına dikkat edin. Nem oranını gözlemleyerek sulayın. Suyu fazla verirseniz bitkileriniz çürüyebilir. Ölü yaprakları ve çok büyüyen bitkileri budamayı unutmayın.

Ve her şeyden önemlisi sevginizi vermeyi unutmayın.

  Renk Etkisi