LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
22 Kasım 2016

DOLAPLARINIZI NASIL BOYAMALISINIZ

Yeni bir atmosfer yaratmak için illa ki yeni mobilyalara ihtiyacınız yok. Kimi zaman yalnızca renklerini değiştirmek bile yeterli oluyor. En hassas malzemelerden biri olan ahşaba nasıl davranacaksınız peki? Bir kutu ahşap boyası alıp boyarım diyorsanız işin inceliklerini kaçırma ihtimaliniz var. Siz siz olun tavsiyelerimize bir göz atmadan dolaplarınızı boyamaya başlamayın.

Dolap Boyama 1. Adım: Hazırlık


Boyayacağınız yüzeyi iyice temizleyerek işe başlayın. Dolap natürel ahşap değilse eski boyayı ve verniği zımparalayın. Yüzeyde kalacak toz taneleri ya da lekeler boyanın pürüzsüz olmasını engelleyecek. Temizlik malzemesi olarak izopropil alkol kullanmanız hem malzemenizi koruyacak hem de boyadan önce onu dezenfekte edecek.
dolap boyamak

Dolap Boyama 2. Adım: Koruma


Nem, mantar ve haşerelere karşı korumak için, dolabınıza boyadan önce silikonlu ve vernikli bir ahşap koruyucu uygulayın. Ahşap koruyucu şeffaf bir tabaka oluşturup dolabınızın ömrünü uzatır.
ahşap koruma

Dolap Boyama 3. Adım: Doğru Boyayı Seçimi


Öncelikle malzemenize uygun bir ahşap boyası seçin. Farklı yüzeyler farklı yoğunlukta boyalara ihtiyaç duyar. Dolaplarınız sürekli temas edeceğiniz yüzeyler olduğu için sağlık sertifikası olan ürünleri tercih edin. Kapatmanız gereken yüzey dirençliyse ana renkten önce astar boyası da kullanabilirsiniz.
dolap boyası seçimi

Dolap Boyama 4. Adım: Fırça ve Rulo Seçimi


Boya malzemelerinizi yüzeyinizin türüne ve genişliğine göre seçmekte fayda var. Geniş yüzeyler için büyük rulolardan, ince detaylar içinse küçük fırçalardan faydalanın. Fazlalıkları boya kurumadan temizlemek en mantıklı yol. Gözünüzden kaçan damlalar olduysa sorun değil. İkinci katı atmadan önce zımpara yardımıyla onlardan kurtulabilirsiniz.
dolap boya rulosu

Dolap Boyama 5. Adım: Renk Seçimi


Malzemeniz de işçiliğiniz de ne kadar iyi olursa olsun, seçtiğiniz renk içinize sinmediği müddetçe tatmin olmayacaksınız. O yüzden renginizi dolabın kullanım alanını ve etrafındaki eşyaları da hesaba katarak seçin. Natürel bir mutfak için ahşap tonlarını, minimal bir yatak odası için beyazı tercih edebilirsiniz. Banyonuz içinse örnekte olduğu gibi huzur veren bir mavi seçebilirsiniz.
dolap boyası renk seçimi

Kapıları da mobilyaları da boyayabileceğiniz su bazlı mobilya boyası


Mobilya boyaları neredeyse her mahallede karşınıza çıkan Filli Boya bayilerinden kolaylıkla edinebileceğiniz malzemeler. Üstelik su bazlı olmaları ve hızlı kuruma özellikleri sayesinde zahmetsizce mobilyalarınızı renklendirmenizi sağlıyorlar. Filli Boya’nın Vital Mobilya Boyaları yine su bazlı olma özelliğinden dolayı kokusuzdur da. Yukarıdaki mobilya boyama aşamalarında ihtiyacınız olacak zımpara, rulo ve fırçaları da Filli Boya bayisinden temin edebilirsiniz. Eğer mobilyalarınızı bir mobilyacıda boyatmaya karar verdiyseniz mobilyacınızdan da Vital Mobilya Boyası kullanmasını isteyebilirsiniz. Bu boyalar çocukların ağızlarıyla temas edebileceği düşüncesiyle ağır metaller kullanılmadan üretilmiştir. Vital Mobilya Boyaları hakkında daha fazla bilgiye ve renk kartelalarına Filli Boya Bayilerinden ve aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz:
https://www.filliboya.com/urun-listesi/vital-hakkinda.html


Görseller: (http://sisterssuitcaseblog.com/) Renk Etkisi