LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Pratik
15 Mart 2019

Duvar boyamayla ilgili bilmeniz gereken 5 taktik

Yüzünü gösteren ilkbahar güneşi ister istemez insanın içinde yenilik rüzgarları da estiriyor. Kışlık giysilerin yavaş yavaş dolaplara kaldırıldığı; bahçelere bitki tohumlarının ekildiği bu yenilikler mevsiminde evlerde de yılın yeni dönemine hazırlık telaşı başlıyor! Eğer siz de bu ilkbaharda evinizin duvarlarına boyamayı düşünüyor fakat bu zahmetli işi kendi kendinize halledebileceğinizden şüphe duyuyorsanız, bir profesyonel gibi ev boyamayı mümkün kılan bu 5 tüyoyu mutlaka öğrenmelisiniz:



Duvar boyamak için kuru havaları tercih edin




“İç cephe boyarken hava durumuyla neden işim olsun ki?” demeyin çünkü kuru bir havada yapılan duvar boyası, nemli / yağışlı bir havada yapılan duvar boyasından çok daha iyi sonuç veriyor. Uzman boyacıların da uyguladığı bu önemli tüyonun bu kadar etkili olmasının ardında ise şu sebep yatıyor: Kuru havada boyadaki pigmentler ve mikro zerrecikler yüzeye daha iyi tutunduğu için hem boya daha çabuk kuruyor hem de yüzeylerdeki pürüzsüzlük daha fazla oluyor.



İşe girişmeden önce kısa bir keşif ve hazırlık turu atın




Ev boyama işini dilediğiniz bir boyayı alıp direkt duvara uygulamaktan ibaret sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Çünkü boyanızı duvara uygulamadan önce yapmanız gereken birkaç iş var: Duvarlarda pürüz, leke, pas, çatlak ya da delik gibi sıkıntıların olup olmadığını kontrol etmek ve eğer gerekliyse zımpara / alçı sıva ile bu problemlere müdahale etmek. Ayrıca süpürgeliklerin sağlamlığını kontrol etmek; süpürgelikleri maskeleme bandı ile koruma altına almak ve tabii ki zeminleri / mobilyaları koruyacak plastik örtüleri önceden sermek de bu hazırlık aşamasına dahildir.



Boya ve fırçaya para harcamaktan çekinmeyin




Nasılsa bir defa kullanıp atılacak diye kötü kalite fırça ve rulolar almak boya uygulamanızın kalitesini direkt etkileyecek kadar yanlış bir seçimdir. Tıpkı boya alışverişinde olduğu gibi fırça ve rulo alışverişinde de kaliteden yana olmak hem zamandan kazanmanızı hem de profesyonel elinden çıkmış sonuçlara sahip olmanızı sağlar.



İşi garantiye almak için astar kullanın




Özellikle ilk ev boyama deneyiminiz olacaksa ve duvar boyama teknikleri konusuna yeterince hakim değilseniz, duvarları boyaya hazırladıktan sonra en az bir kat astar uygulaması yapın. Amatör boyacıların işini kolaylaştıran astar uygulaması, boyanın dalgalı görünmesini ve oluşabilecek istenmeyen izleri en aza indirmeye yardımcı olur.



Zamansız renkleri tercih edin




Eğer evinizi boyayacağınız belli başlı bir renk yoksa yani dekorasyon konusunda kafanız karışıksa kum beji, çakıl grisi, yumurta kabuğu ya da beyaz gibi zamansız renkleri tercih edebilirsiniz. Böylece zaman içinde evinizin dekorasyonunu değiştirseniz de tercih ettiğiniz duvar renkleri ortaya çıkabilecek her görüntüye kolaylıkla uyum sağlayacaktır.