LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
06 Ağustos 2013

DUVAR KÂĞIDI EN KOLAY NASIL ÇIKARILIR?

Duvar kâğıtlarıyla evde harika bir atmosfer yaratmak mümkün ama iş sökmeye ya da değiştiremeye geldiğinde dekorasyonunuzun renkli parçası duvar kâğıtları tam bir baş ağrısı olabiliyor. Bazen bu iş öylesine zahmetli oluyor ki birçok dekoratif uygulama fikri, sırf duvar kâğıtlarından kurtulmanın güçlüğü sebebiyle bir daha hiç uygulanmamak üzere rafa kaldırılabiliyor. Kâğıtları duvardan tek parça halinde çıkarmak ya da yırtılıp kalan küçük kâğıt parçalarını sıvaya zarar vermeden kazımak neredeyse imkânsız gibi görünüyor değil mi? Peki, eski duvar kâğıtlarından kurtulmanın kolay bir yolu var mı? Tabii ki var!

Birkaç küçük numarayla, sıvaya zarar vermeden duvar kâğıtlarından kolayca kurtulup evinizi özgürce boyayabilir, odanızı keyifle yeniden dekore edebilirsiniz.

Öncelikle çalışacağınız bölgedeki duvar alt kısmına zemininizin kirlenmemesi için eski bir bez serin. Dolapların ve mobilyalarınızın üzerini de muşamba tarzı koruyucularla kaplayın.

Üzerinize eski giysiler giyin ve bir merdiven kullanın. Elektrik prizlerini bantlarla kaplayın.

Yapı marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz duvar kâğıdı sökücüyü alın ve üzerindeki talimatlara göre sulandırın.

Fırça yardımıyla hazırladığınız karışımı bol miktarda duvar kâğıdının üzerine uygulayın.

İyice emildikten sonra kurumasına izin vermeden geniş ağızlı bir spatula yardımıyla duvar yüzeyine zarar vermemeye dikkat ederek kazıyın.

Daha iyi sonuç alabilmek için duvar kâğıdı sökücüyü uygulamadan önce duvarda kesikler açabilirsiniz.

Eğer evdeki malzemelerle halletmek istiyorsanız büyükçe bir kaba sıcak su doldurun.

Doldurduğunuz sıcak suyun içine bir miktar bulaşık deterjanı ekleyerek karıştırın ve büyük bir sünger aracılığıyla duvarına uygulayın.

Nemin kâğıda iyice nüfuz ettiğinden emin olduktan sonra, duvar kâğıtlarınızı zeminden kolayca ayırabilirsiniz. Ayrıca bu iş için bulaşık deterjanı yerine sirke de kullanabilirsiniz.

Alternatif yöntemlere gelince…

Duvar kâğıtlarını önce ek yerlerinden mümkün olduğunca yırtmadan kopartın.

Bir sprey şişesine sıcak su ve bulaşık deterjanı doldurarak duvarda kalan kâğıt ve yapışkanların üzerine sıkın. Ardından kalıntıları spatula vasıtasıyla hafifçe kazıyın.

Duvardaki sabunlu su ve yapışkan artıklarını ıslak temiz bir süngerle temizleyin.

Duvarlarınızın kurumasını bekledikten sonra hâlâ yapışkan kalıntıları varsa, bunları bir zımparayla sıvaya zarar vermeden hafifçe temizleyin.

Eğer evinizde buhar üfleyen bir cihaz varsa, duvar kâğıtlarının üzerine buhar püskürterek duvar kâğıtlarını rahatça çıkarabilirsiniz.

İşiniz tamamen bittiğinde duvarı sert bir fırça ve su yardımıyla güzelce fırçalayın.

Dikkatli olduğunuz halde duvarda kesikler ve boşluklar kaldıysa, alçı ile bu küçük boşlukları doldurun. Kuruduğuna emin olduktan sonra zımparalayıp duvarı pürüzsüz hale getirin.

Yepyeni ve boyanmaya hazır duvarınıza Filli Boya’nın en güzel renklerini uygulayabilirsiniz!