LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
10 Ocak 2018

Duvarlarınız İçin Renkli ve Keyifli Öneriler!

Evinizin boş duvarlarını en estetik şekilde değerlendirmek ister misiniz? Bunun için en iyi modellerden biri, sanat galerileri. Bir galeri duvarı yaratmak için uygulayabileceğiniz birkaç kural var. Duvar renkleri seçimi de bu kuralların ilki. Beyaz, bej, yumurta kabuğu gibi duvar renkleri üzerinde tablolarınız daha çok kendini gösterecektir. Diğer önemli ipuçları için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

İyi eğlenceler!


Önce Zeminde Deneme Yapın


Doğru duvar renkleri seçildi, hangi tabloların duvara asılacağına da karar verildi. Ancak bu tabloların duvarınızda nasıl görüneceğinden emin değilsiniz, öyle değil mi? Duvarınıza çerçeve asmak için çivi çakmanız gerekir, doğru uygulama için çivilerin doğru yere çakılması son derece önemlidir. Duvarınızda kalıcı bir uygulama yapmadan önce tablolarınızın yan yana ya da üst üste nasıl görüneceğinden emin olmanız gerekir. Bunun için uygulayabileceğiniz kolay bir yöntem var.

Tablolarınızı yere koyun ve duvarınıza çivi çakmadan önce birkaç farklı tasarım deneyin. Daha sonra cep telefonunuzla fotoğraf çekerek tablolarınızın dikey düzlemde nasıl görüneceğine dair fikir sahibi olabilirsiniz. Bu resim, gerçek duvardaki görünümün yeniden oluşturulması için sizin rehberiniz olacaktır.

Tablolar Arasında Bir Bağlantı Yaratın

Eklektik bir tarzla yaratılmış galeri duvarları, göz kamaştırıcı bir görünüme sahip olur. Parçaları yerleştirirken fotoğraf, resim ve tipografi gibi unsurları karıştıran ve eşleştiren bir tasarım yaratarak cazibe sahibi bir duvar görünümü yaratabilirsiniz. Tablolarınız arasında ortak bir faktör bulmanız da işinizi kolaylaştıracaktır.Siz de eklektik tarzın bir hayranıysanız, tablolarınızı belirli bir renk şemasına sahip olarak seçebilirsiniz. Örneğin her bir tablonun ortak özelliği içlerinde yer alan renkler olursa, ortaya çıkan son görünüm oldukça şık olacaktır. Göz yormayan bir tasarım için duvar renkleri konusunda da ortak renginizle bağdaşan tonlar seçin.

Kişiselleştirin

Sanat galerisi yaratırken seçtiğiniz duvar renkleri de, kullanacağınız tablolar da kişisel özelliklerinizi yansıtıyor olsun. Kendi galeri duvarınızı yaratırken heyecanlanacağınız sanat eserleri kadar sizi mutlu edecek, sizi duygusal olarak tetikleyecek ya da mutlu bir anınızı uyandıracak resim ve fotoğraflara da şans verin. Sevdiğiniz bir geziye dair bir kartpostal, eğlenceli bir konserin bileti ya da çocuğunuzun ilk fotoğrafı... Bunlardan her birini çerçeveletip duvarınıza asabilirsiniz. Önemli olan tüm bunların sizde uyandırdığı duygu ve anlamdır.


duvar renkleri

Filli Boya İle Seçeneklerinizi Artırabilirsiniz

Filli Boya dekoratif boya seçeneklerini değerlendirerek seçeceğiniz iki ya da daha fazla renk tonuyla hayalinizdeki duvarı yaratmak çok kolay! Farklı renklerde yapacağınız şerit uygulamaları da bu konuda iyi bir örnek olabilir. Evinizin tavanını daha yüksek göstermek isterseniz dikine çizgiler, duvarlara derinlik katmak isterseniz farklı geometrik desenler çizerek farklı renklerde renklendirin. Filli Boya’nın sunduğu sınırsız renk seçeneklerine göz atın, sanat eseri gibi sergilemek isteyeceğiniz duvar renkleriyle evinizin tarzını baştan yaratın.

Dilerseniz duvarlarınızı süslerken “kendin yap” fikirlerinden de faydalanabilirsiniz.

Geometrik Şekillerle Tablolar Yaratın

Boş vaktinizi nasıl değerlendireceğinizi bilmiyor ve evinize renk mi katmak istiyorsunuz? Yaratıcı duvar dekorasyonu yapmak için bundan iyi fırsat olamaz! Hemen kendinize bir çerçeve bulun ve istediğiniz şekilde boyayın. Daha sonra çerçeveyi yine istediğiniz bir geometrik şekil oluşturacak şekilde koli bandıyla sarın. Son olarak tüm çerçeveyi beyaza boyayın ve bandı çıkardığınızda yarattığınız eserin keyfine varın.

Kumaş Tablolarla Duvarınızı Süsleyin

Duvar dekorasyonunda yaratıcı olmak istiyorsanız kalıpların dışına çıkın. Duvarlarınıza asacağınız çerçevelerin içinde sadece resimler ya da fotoğraflar olmak zorunda değil. Beğendiğiniz bir kumaşı ya da deseni çerçeveletin, alaturka, (ya da modern, belki Japon işi, o size kalmış) dokularla odanıza farklı renkler katın.

Eski Pencereden Çerçeve Yapmaya Ne Dersiniz?

Duvar dekorasyonu yaparken nostaljiden faydalanın. Eskidi diye bir köşeye atılmış bir pencere, yaratıcı ellerde bir sanat eserine dönüşebilir. Sevdiklerinizin fotoğrafları bu retro çerçevede çok daha güzel görünecek!


duvar tabloları

Renk Renk Sulu Boya Tablolar

Duvar renkleri evinizin en önemli detaylarından biridir. Tıpkı teknik çizim derslerinde olduğu gibi farklı renk tonlarını kullanarak kutu kutu boyayacağınız bir resmi çerçeveleyip asabilirsiniz.

Duvar dekorasyonunun vazgeçilmezi aynalarla perspektifinizi değiştirin

Duvarlarınıza asacağınız şık çerçeveli irili ufaklı aynalarla odalarınızın havasını değiştirip evinize farklı bir perspektif kazandırabilirsiniz.

Geri dönüşümle duvar dekorasyonu: Şarap mantarlarınız çöpe gitmesin!

İşten çıktıktan sonra şarap keyfinizi ikiye katlayacak bu yöntemle hem duvarlarınız şenlenecek hem de geceniz! Tek yapmanız gereken, tirbuşonla verdiğiniz mücadeleyi mutlu sonla bitirip mantarları dilediğiniz bir çerçeve içine yerleştirmek.

Dönemin gözde dekorasyon trendleri arasında yerini alan paletlerle duvarınızı süsleyebilirsiniz. Paleti duvarınıza asın ve metal tutacaklar yardımıyla bu palete cam şişeler tutturun. Şişelerin içlerini de en güzel çiçeklerle süsleyin.

Koleksiyon sevenlerin evlerinde uygulamaları için ideal bir duvar süsleme yöntemi de, koleksiyon parçalarıyla duvarı donatmak. Kartpostal, pena, bardak altlığı… Böyle kendisi küçük görselliği büyük koleksiyon parçalarını duvarınızda bir araya getirdiğinizde ortaya hem ilgi alanınızı yansıtan hem de şıklık katan bir duvar süsü çıkıyor.

Duvarınızı süslemenin sıra dışı bir yolunu arıyorsanız bu önerimiz sizin için… Bir süngerin üzerine boyayla dilediğiniz yazıyı tersten yazın. Süngeri duvara dikkatlice bastırdığınızda yazı duvara geçecek. Her seferinde süngerdeki boyanın üzerinden geçmeyi unutmayın.

Rengarenk kağıt rozetler duvarlarınıza neşe ve canlılık getirmek için bir köşede bekliyor. Birbirinden farklı renklerde kağıt rozetleri duvarınıza yapıştırın ve coşku veren bu görüntünün keyfini çıkarın.

Desenlerini çok beğendiğiniz bir kumaş varsa onu duvarınızda da sergileyebilir, dekorasyonunuzu zenginleştirebilirsiniz. Dilediğiniz ölçülerde bir kontrplak kestirin ve onu bu kumaşla kaplayın. Bu işlem için raptiye ya da yapıştırıcı kullanabilirsiniz.

Sıradaki kendin yap projemiz biraz zahmetli fakat sonucu da bir o kadar ilgi çekici. Bu proje için CD kapaklarına ihtiyacınız olacak. 9 ya da 16 CD kapağını aralarında boşluk bırakmadan bir araya getirin. Oluşan dikdörtgenin ölçülerini alın. Beğendiğiniz bir resmi, çizimi ya da fotoğrafı bu ölçülerde kalın bir kağıda bastırın. Kağıdı bir CD kapağı ölçüsünde parçalara ayırın ve kapaklara yapıştırın. Bu kapakları duvarınıza aralarında dilediğiniz kadar boşluk bırakarak astığınızda geriye sadece eserinizin tadını çıkarmak kalıyor.
Görseller: marthastewart.com