LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
10 Ocak 2018

Ekolojik Bir Ev İçin 10 Fikir

Ekolojik bir ev tasarlamak, tasarruf sağlar. Enerji tasarrufu konusunda fayda sağlamak için her evde uygulanabilecek bazı kolay yöntemler vardır. Bu şekilde evinizde olumlu bir atmosfer yaratır ve çevrenin korunmasına da yardımcı olursunuz.


Ekolojik bir ev tasarlarken ilk yenileme biraz pahalı olabilir, ancak uzun vadede sağlayacağınız tasarruf çok daha fazla olacaktır.


Enerji tasarrufu sağlayabilmek ve ekolojik bir evde yaşayabilmek için, gerektiğinde bazı masraflarınızı azaltmanız gerekir. Daha az elektrik kullanmak ve çevreye zararlı ürünleri hayatınızdan çıkarmak, başlangıç açısından doğru adımlar olacaktır. Ekolojik bir evde yaşamanın faydaları şu şekilde özetlenebilir:  • Yüksek gelen faturaların stresini ortadan kaldırabilirsiniz.

  • Seyahatler ve özel günler için para tasarrufu yapabilirsiniz.

  • Karbon ayak izinizi azaltabilirsiniz.

  • Ailenize enerji tasarrufu ile ilgili yönlendirmeler yapabilirsiniz.

  • Tasarruf ettiğiniz parayı iyi amaçlar için kullanabilirsiniz.


Daha Küçük Bir Ev


enerji tasarrufu

Çevre dostu küçük bir evin çevreye olan etkisi, büyük bir eve göre çok daha azdır. Büyük bir evin ısınma ve serinleme maliyetleri, küçük bir eve göre çok daha yüksek olacaktır. Bir evin yönetilebilir ve düşük maliyetli olması uzun vadede sizin faydanızadır.


Enerji Verimli Donanım


yüksek enerji sınıfı

Bir beyaz eşya ya da elektronik alet satın alırken, yüksek enerji sınıfına dahil olmasına önem verin. En yüksek enerji sınıfı A+++’dır ve bunu A++, A+, A, B, C, D, E sınıfları izler. Ürünün enerji sınıfı ne kadar yüksek olursa, çalışırken harcayacağı enerji de o kadar düşük olacaktır. Bu tip cihazlar, performansı tehlikeye atmadan önemli derecede maliyet ve enerji tasarrufu sağlarlar.


Yalıtım


yalıtım

Yalıtım, ekolojik bir ev inşa ederken göz önüne almanız gereken en önemli konulardan biridir. Isıtma ve serinletme maaliyetleri, evinizin genel maliyetlerinin neredeyse %50’sini oluşturur. Binaların ısı kaybından pencereler, kapı ve duvarlar sorumludur. Uygun yalıtım sadece enerji tüketiminizi azaltmaz, aynı zamanda elektrik faturalarınızı da önemli ölçüde düşürecektir.


Azaltın, Yeniden Kullanın, Geri Dönüştürün


geri dönüşüm

Yeni ürünler alırken çevre dostu olmayanları eleyin. Yeni bir eve taşınırken, eski evinizde kullandığınız eşyaları da beraberinizde götürün. Cam, alüminyum, kereste, plastik gibi ürünleri geri dönüştürmüş olduğunuzdan emin olun.


Çevre Dostu Aydınlatma


enerji tasarruflu aydınlatma

LED ışıklar, geleneksel akkor ampullere göre daha az enerji tüketir ve daha uzun ömürlüdür. Evinizin aydınlatması için uzun vadede önemli ölçüde maliyet tasarrufu sağlayan LED ampulleri tercih edin.


Programlanabilir Termostat


programlanabilir termostat

Evimizdeki enerji tüketiminin %50’ye yakını ısınma ve serinleme faaliyetlerinden ötürüdür. Bu maliyeti düşürmenin ve elektrik faturalarını azaltmanın en basit yolu programlanabilir termostat kullanmaktır. Ayrıca termostatınızı kışın 1 derece aşağıda, yazın 1 derece yukarıda tutarak enerji faturalarınızda %3-%5 oranında tasarruf sağlayabilirsiniz.


Evinizin Yeri


lokasyon

Tasarruflar söz konusu olduğunda evinizin yeri son derece önemlidir. Ofisinize yürüyerek ya da bisikletme gidebileceğiniz bir mesafede yaşıyorsanız, hem enerji tasarrufu için hem de sağlığınız için araba kullanmaktan vazgeçebilirsiniz. Evinizin iş yerinize uzak olduğu durumlarda araba kullanmaktansa toplu taşımayı tercih ederek de tasarruf sağlayabilir, ayrıca çevrenin korunmasına da yardımcı olabilirsiniz.


Sürdürülebilir İnşaat Malzemeleri Kullanın


sürdürülebilir inşaat malzemeleri

Ekolojik bir ev inşa etmek istiyorsanız, çevre dostu inşaat malzemeleri kullanarak evinizin çevre üzerindeki etkilerini azaltabilirsiniz. Geri dönüştürülmüş kereste, geri dönüştürülmüş plastik ve geri dönüştürülmüş cam gibi malzemelerden üretilmiş doğal ürünler kullanın, gezegenimize katkıda bulunun.


Verimli Peyzaj


peyzaj

Evinizin bir bahçesi varsa, peyzajı enerji verimliliği açısından etkin bir şekilde tasarlayabilirsiniz. Gölgeli bir peyzaj yaz aylarında evinizi doğrudan güneş ışığından korur ve kış aylarında pencerelerden daha fazla güneş ışığının evinize ulaşmasını sağlar. Bu da kış aylarında ısınma, yaz aylarında serinleme maliyetlerinizin azalmasına yardımcı olur.


Su Tasarrufu


su tasarrufu

Tasarruflu kullanım deneyimi sunan musluklar, tuvaletler ve duş başlıkları evinizde su tasarrufu yapabilmenizi sağlar. Ayrıca bu şekilde dünyanın su kaynaklarının korunmasına da yardımcı olabilirsiniz. Çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi alırken de su ve enerji tasarrufu sağlayan ürünleri tercih edebilirsiniz.