LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
06 Ağustos 2013

EN YARARLI SEBZELER

Obezitenin son yıllarda artmasıyla, sağlıklı beslenme daha fazla önem kazanmaya başladı. Sadece obezite değil, çalışma hayatı nedeniyle insanlar ister istemez sağlıksız beslenebiliyor. Eski insanların daha uzun yaşamasının nedenlerinden biri de sağlıklı beslenme. Birçok hastalığın nedeni, sağlıksız ve yetersiz beslenmeden kaynaklanıyor. Sağlıklı beslenmede sebzelerin rolü çok önemli. Öğün atlamadan, sebze ağırlıklı beslenmeniz vücut direncinizi arttıracaktır. Forma girmek ve fit kalmak için de sebzeler size yardımcı olacaktır.1

Domates
İçeriğinde yüksek oranda antioksidan ve C ve E vitamini bulunur. Kalp ve damar sağlığını korumak, kemikleri desteklemek, kanseri önlemek için yiyebilirsiniz. Domates kanın basıncını kontrol eder ve yeni kan hücrelerinin oluşmasını sağlar.
2
Brokoli
Brokoli yemek borusu, mide, bağırsak kanserine karşı alınabilecek en faydalı sebzelerin başında gelir. Sebze ve et yemeklerinize hoş bir tat katacak, vücudunuzun demir ve mineral eksikliğini azaltacaktır. Suyuda içilebilir.
3
Brüksel Lahanası
Düşük kalori değerine sahip; içerdiği potasyum,demir ve A, C, E vitaminleri bakımından çok zengindir. Akciğer, mide ve kalın bağırsak kanserine yakalanma ihtimalini düşürür. İçindeki antioksidan maddeler kalp krizini ve katarağı önler. Tansiyon hastaları brüksel lahanası yiyerek tansiyonlarını düşürebilirler. Tansiyonu belirli bir seviyede tutmaya yardımcıdır.
4
Havuç
Havuç kansızlığa en yararlı sebzelerden biri. Kansızlık probleminiz varsa sabah- öğle- akşam taze çıkarılmış 1 çay bardağı havuç suyu içebilirsiniz. Sahip olduğu zengin vitaminlerle karaciğerinizin güçlenmesini sağlar. Hergün yiyeceğiniz bir havuç akciğer kanseri riskini yarıya indirir. Cildi besler ve pembelik verir. Göz sağlığına faydalıdır.
5
Kabak
Bol lifli olması sayesinde bağırsakları çalıştırır. Potasyum,fosfor, kalsiyum içerir. İdrar söktürücü üzelliğiyle böbrek ve mesane iltihaplarını temizler. Basuru olanlar için faydalı, yüksek tansiyonu düşüren sebzelerden biridir. Besin değerinin kaybolmaması için kabağı buğuda pişirmenizi öneriyoruz. Çiğ halde rendeleyip salatalarınıza koyabilirsiniz.
6
Patlıcan
Mide dostu diğer bir sebzedir. İçeriğindeki lifle kabızlığı önler, bağırsakları rahatlatır. Düşük kalorili olması nedeniyle zayıflamanıza yardım eder. Uzun süre kalıcı tokluk hissi sağladığı için diyettekilere öneriyoruz. Yüksek miktarda içerdiği suyla kuru cilt ve saçlara iyi gelir.