LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Pratik
10 Ocak 2018

Enerji Tasarrufu İçin Minimalist Yaşam Tarzını Benimseyin


Minimalist bir yaşam tarzı, modern dünyanın tüketim ağırlıklı yaşam tarzına aykırıdır. Burada amaç yaşamınızı hafifletmek ve yalnızca ihtiyacınız olan şeyi satın almanızı sağlamaktır. Bu yaşam biçiminin benimsenmesi, kargaşanın getirdiği stresi azaltmakla birlikte, yüksek oranda enerji tasarrufu da sağlar.


Enerji tasarrufu sağlamak ve dünyayı korumaya yardımcı olmak için hayatınıza minimalizmi nasıl katabileceğinize kısaca bir göz atın.


Beslenme


beslenme

2100 yılında nüfusun 12,3 milyar kişi olması bekleniyor. Bu nüfusu doyuracak kaynakların bulunması ise şimdiye göre çok daha zor olacak. Bir şey kesin: bu iş et ile yapılamaz.


Daha az et yemeyi zorlaştırmanıza gerek yok. haftanın her günü et yiyorsanız, haftada iki gün yememeye çalışın. Eğer bu sizin için zorsa, öğünlerinizde yediğiniz etin miktarını azaltın. Bu şekilde daha sağlıklı olmanın yanı sıra, gezegenimize de yardımcı olacaksınız.


Et yemeden de besleyici gıdalar tükettiğinizden emin olmak için yapabileceğiniz birkaç kolay yiyecek değiş tokuşu vardır. Et yerine fasulye, fındık, mercimek ve daha fazla protein içeren sebze tüketmeye başlayın. Bu gıdaların pişirilmesi kolaydır ve çevreye olan etkileri de minimumdur. Nitekim bakliyatların dünyadaki açlığa son verilmesinde de başarılı olacakları düşünülmektedir.


Ulaşım


ulasim

Küresel bir vatandaş olmanın bir parçası, dünyayı keşfetmek istemektir. Ne yazık ki, seyahat etme isteği sürekli uçuş anlamına gelir ve bu da çevre açısından zararlıdır. Aynı mesafede bir arabayla seyahat etmek ise daha da kötüdür.


Dolayısıyla en azından şehir içindeyken araba kullanmak yerine toplu taşıma tercih etmek, bisiklete binmek ve yürümek en iyisidir. Trenler ve otobüsler binlerce kilometre yol kat edebilir. Bisiklet ve yürüyüş sizin için sağlıklıdır ve emisyon yaymaz. Bu şekilde maksimum enerji tasarrufu sağlanır.


Giyim


giyim

Günümüzde insanlar sadece 20 yıl öncesine kıyasla yüzde 400 daha fazla kıyafet tüketiyor. Her yıl yaklaşık 80 milyon parça kıyafet tüketiliyor ve bu “hızlı moda” talebi, çevreyi zorluyor.


Tekstil endüstrisi çevreyi kirletiyor, kaynakları tüketiyor ve tedarik zincirinde çok fazla enerji kullanıyor. Bunun tersine çevirmenin tek gerçek yolu daha az kıyafet satın almaktır. Bu şekilde dünya genelinde enerji tasarrufu sağlanmasına katkıda bulunabilirsiniz.


Yaşam Alanları


yaşam alanları

Artık küçük daireler, büyük evlerden daha fazla tercih ediliyor. Dışarıdan sıkışık görünen küçük daireler, konforlu bir yaşam deneyimi sunuyor. Daha da önemlisi, daha küçük bir alanda yaşamak, gezegendeki karbon ayak izinizi önemli ölçüde azaltıyor.


2100 yılında öngörülen nüfusa göre düşünelim. 12.3 milyar insan bahçeli banliyö evlerde yaşayamaz, ancak hepsi küçük dairelerde yaşayabilir. Gelecek dünya kentseldir ve bu nedenle giderek daha fazla insan bu küçük yaşam alanlarını çekici bir alternatif olarak görecektir. Yaşam alanınız ne kadar küçük olursa, yapacağınız enerji tasarrufu da o kadar fazla olacaktır.