LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
06 Ağustos 2013

EV BİTKİLERİNİN SAĞLIĞI İÇİN ÖNERİLER

Bahar geldi çattı, şimdi sıcak esintilere evimizde yer vermenin tam zamanı! Birbirinden güzel çiçek ve bitkilerle evinizi canlandırabilir, daha yaşanabilir bir yer haline getirebilirsiniz.


Ama ev bitkilerini yetiştirirken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Biz de bu dikkat etmeniz gereken noktaları sizin için derledik.


 


bitki_1


 


Size en yakın botanikçi ile görüşün


Artık şehir içlerinde pek kalmasa da şehir dışına daha yakın oturan kişiler ağaç, bitki ve tohum satan botanik bahçesi sahipleriyle görüşebilir. Onlardan alacağınız bilgilerle hangi çiçeğe ve bitkiye, nasıl bakılması gerektiğiyle ilgili fikir edinebilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız yoksa çiçek ya da bitkinizin bakım gerekliliklerini internetten araştırarak bulabilirsiniz. Çünkü her bitkinin bakımı kendi özelliklerine göre farklılık gösterir.


 


bitki_2


 


Güneş ışığını önemseyin


Bitkilerin en büyük ihtiyacı güneş ışığıdır. Güneş ışığı alamayan bitkiler nefes alamayacağı için çok çabuk kurur ve ölürler. Bu yüzden bitkilerinizi evinizin en güneş alan yerinde muhafaza etmeniz çok önemli. Evinizde kalın perdeleriniz varsa özellikle güneş ışığının direk vurduğu saatlerde perdeleri açmalı ve ışığı evinize davet etmelisiniz. Bu sizin için de ruh haliniz açısından oldukça iyi gelecektir.


 


bitki_3


 


Başkalarından duyduğunuz her şeyi yapmayın


Daha önce de belirttiğimiz gibi bitkilerinizin gereklilikleri farklı olduğundan, ailenizden ve arkadaşlarınızdan duyduğunuz her şeyi yapmayın. Bunun için bir uzmanla görüşün. Bazı kişiler çiçeklerin toprağına soda, karbonat, çamaşır suyu gibi kimyasal maddeler dökmenizi söylecektir. Bunlara inanmayın ve kendi bitkinizin en sağlıklı nasıl yetişeceğini uzmanlardan ve internetteki güvenilir kaynaklardan öğrenin.


 


bitki_4


 


Bitkilerinize ihtiyacına uygun su verin


Uzmanlarla görüştüğünüzde alacağınız bilgiler doğrultusunda bitkilerinizi sulamanız çok doğru olacaktır. Çünkü her bitkinin su ihtiyacı farklıdır. Bazı bitkilerin her gün sulanması gerekirken, bazı bitkiler ise her gün sulandığında çürür ve ölür. Bu gibi farklılıklara dikkat ederek bitkilerinizi sulamanız bitkinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.bitki_5


 


Vazgeçmeyin


Bitki yetiştirmedeki son önerimiz ise asla vazgeçmemeniz! Bir kez evinizde çiçek ve bitki yetiştirmeyi deneyip başarısız olmuş olabilirsiniz. Bunun sizi üzmesine ve vazgeçmenizi sağlamasına izin vermeyin. Daha dikkatli bir şekilde yeniden bitki yetiştirmeye başlayın ve ona ilginizi, sevginizi gösterin. Bitkiler canlı olduğundan onlara gösterdiğiniz ilgi ve sevgiyi anlayacak, değer verdiğiniz bitkiler çok daha güzel bir şekilde çiçeklerini açacaktır.


 


 


Görseller: www.decoist.com