LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
26 Şubat 2016

Evde Hazırlayabileceğiniz Pratik Temizleyiciler


Tertemiz ve hijyenik bir ev için pahalı temizlik malzemelerine ihtiyacınız yok. Şimdi o zararlı maddelerle dolu kimyasal temizleyicileri bir kenara bırakın ve kendi temizleyicinizi kendiniz yapın.


 


temizleyici sirke


Ayna gibi camlar ve cam gibi aynalar istiyorsanız çok basit bir tarifle istediğinizi elde edebilirsiniz. 1 litre suya 1 su bardağı elma sirkesi ve 50 ml kadar etil alkol ekleyin. Temizliğinize muhteşem bir koku katmak isterseniz karışımın içine birkaç damla portakal yağı da katabilirsiniz.


 


Mutfak tezgâhınızı ve dolaplarınızın içini çok basit bir tarifle temizleyebilirsiniz. 1 litre suya 4 yemek kaşığı karbonat atın. Karışımı bir süngerle yüzeylere uygulayın ve tertemiz bir mutfağınız olsun.


 


Bulaşık makinesi bardaklarınızda leke bırakıyorsa üzülmeyin. Hepimizin bildiği limonlu içecek tozları bu derdi çözer. Çeyrek su bardağı kadar limonlu içecek tozunu makinenin deterjan haznesine koyun ve makinenizi çalıştırın.


 


Cilasız pirinç objeleri temizlemek de artık çok kolay. Bir süngeri önce elma sirkesine ya da limon suyuna batırın. Sonra süngerin üzerine tuz serpin ve pirinç objenizi bu süngerle nazikçe silin. Islak bir bezle objeyi duruladıktan sonra hemen başka bir bezle kurulayın.


 


temizleyici greyfurt


Küvetlerinizin parlamasını sağlayacak mis kokulu bir temizleyici hazırlayabilirsiniz. 1 greyfurtu ikiye bölün. Greyfurtun kesik yüzeyine bolca tuz serpin. Nemli küveti greyfurtla güzelce ovun. Fazla bekletmeden küveti durulayın.


 


temizleyici tava


Tavalarınızdaki yanık izlerini çok basit bir tarifle ortadan kaldırabilirsiniz. Yanmış tavanıza bir miktar su ve bir su bardağı sirke dökün. Tavayı ocağa yerleştirip içindeki karışım kaynayana kadar bekleyin. Kaynadıktan sonra tavayı ocaktan alın ve içine 2 çorba kaşığı karbonat ekleyin. Tavayı fırça yardımıyla temizleyip durulayın. Lekelerin yok olduğunu fark edeceksiniz.


 


(Görseller: Apartmanttherapy.com, Goodhousekeeping.com)