LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
17 Ekim 2017

Evin Her Odasına Farklı Bir Saksı Bitkisi

saksı bitkileri

Evde canlı çiçek dekorasyonu hoşunuza gidiyorsa, size iyi bir haberimiz var: Evinizin her odasını farklı bir bitki ile renklendirebilirsiniz!


Her çiçeğin yetişme koşulları farklıdır. Aynı evin sınırları içinde bile her çiçek her koşula aynı tepkileri vermez. Bazı saksı bitkileri salonunuzda daha güzel büyürken, bazıları yatak odanızın atmosferini sever. Bunun en önemli sebebi, evinizin her odasının farklı oranda neme ve güneş ışığına sahip olmasıdır. Buna bağlı olarak, evinizin her odasında yetiştirebileceğiniz bitki çeşidi de farklıdır. Biz de bu yazımızda hangi bitkinin hangi odaya daha uygun olduğunu anlattık. Keyifli okumalar!


Yatak Odası


Benjamin çiçeği

Yatak odanız için ideal bitki, Benjamin çiçeğidir. Bu güzel saksı bitkisi, içinde bulunduğu odanın havasındaki toksinleri temizlemesi ve oksijen seviyesini yükseltmesi ile bilinir. Siz uyurken Benjamin çiçeği sizin için yatak odanızın havasını daha sağlıklı bir hale getirir.
Benjamin çiçeği, kısmi olarak güneş ışığı alan bir odada güzelce yetişir. Güneş ışığının doğrudan üstüne vurmaması daha faydalı olur. Düzenli olarak sulanması gereklidir ama iki sulama arasında toprağın kurumasına izin verilmelidir. Köpekler ve kediler için zehirlidir.


Çalışma Odası


papatya

Papatyalar, çalışma odanız için harika bir seçimdir. Bu güzel çiçekler sigara dumanının içindeki zararlı maddeleri, fotokopi makinesi ve yazıcı gibi aletlerin toksinlerini emer. Yetiştiği odanın biraz güneş ışığı alması yeterlidir fakat güneş ışığının doğrudan üzerine vurmaması gereklidir. Düzenli olarak sulanmalıdır. Kedi ve köpekler için zehirli bir bitkidir.


Papatyalarınızı ilginç dekoratif saksılar içinde sergileyerek çalışma odanızda iç açıcı bir görünüm meydana getirebilirsiniz.


Banyo


çin herdem yeşili

Banyonuz için alabileceğiniz en güzel bitki, Çin Herdem Yeşili’dir. Muhteşem yeşillikte yaprakları olan bu güzel bitki, açtığı zaman unutulmaz güzellikte çiçeklere sahip olur. Işıklı bir banyoda güzelce yetişecektir. Düzenli olarak sulanmalı, toprağının her zaman nemli kalması sağlanmalıdır. Yaprakları kedi ve köpekler için zehirli olduğundan, evcil hayvanlardan uzak tutulmalıdır. Çin Herdem Yeşili, dekoratif saksı bitkileri içerisinde en göz alıcı olanlardan biridir.


Yemek Odası


paşa kılıcı

Yemek odanıza bir Paşa Kılıcı çiçeği koyarak, akşam yemeği davetlerinize şıklık ve zarafet kazandırabilirsiniz. Bu güzel bitkinin doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması daha sağlıklı olacaktır. Arada bir sulamanız yeterli, sulamalar arasında toprağın kuruması daha faydalı olur. Evcil hayvanlardan uzak tutulmalıdır; yaprakları onlar için zehirlidir.


Oturma Odası


dağ palmiyesi

Salon dekorasyonunda çiçek oldukça önemlidir. Dağ Palmiyesi, diğer ismiyle Aşk ve Şans Palmiyesi, salonunuz için ideal seçimdir. İlk defa çiçek bakanlar bile bu güzel saksı bitkisine kolaylıkla bakabilir. Doğrudan güneş ışığı almayan aydınlık bir yerde güzelce yetişir. Düzenli olarak sulanması gerekir. Evcil hayvanlar için zehirli olmadığı için salonun her köşesine rahatlıkla yerleştirilebilir.


Görseller: elledecor.com