LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
12 Ocak 2017

EVİNİZDE SİZİ TEMBELLEŞTİREN 5 FAKTÖR

Evinizde değiştireceğiniz birkaç alışkanlıkla dikkat dağınıklığına son verebilir, gerektiğinde evinizi bir ofise çevirebilirsiniz.

Evde verimli çalışmanın altın kuralı derli toplu bir çalışma masası

Eğer sürekli planlarınızı erteliyor, işlerinizi evde yapmamak için bahaneden bahaneye koşuyorsanız, bu konudaki suç ortağınız dağınık masanız olabilir. Dağınık bir masa dikkatinizi dağıtıp sizi bedenen ve ruhen yorabilir. “Başka zaman yaparım” diyecek lüksünüz yoksa, işe masanızı düzenleyerek başlayabilirsiniz.

Evde verimli çalışmak için ideal oda sıcaklığını ayarlayın

Her ne kadar dışarıda dondurucu bir soğuk olsa da, evin içinde hafif üşümek sizi dinçleştirecek ve “5 dakikalık kestirmeye” vaktiniz yoksa işinizi bir an önce bitirmenizde aktif bir rol oynayacak. Termostatınızı biraz kısın, sıcaklığın sizi mayıştırmasına izin vermeyin!

Verimli çalışmak için yatmadan önce telefonunuzu kapatın

Gecenin köründe uykunuzu bölen e-postaların gününüzü mahvetmesine izin vermeyin. Sekteye uğramış bir uyku tam olarak dinlenememenize neden olur ve gününüzün daha verimsiz geçmesine yol açar Uyumadan önce telefonunuzu kapatın, yarının derdini yarına bırakın.

Evde verimli çalışmak için abur cubur keyfinizi erteleyin

Bilgisayar başında çalışırken atıştıracağınız o patates cipsi, size büyük bir kötülük ediyor. İçinde bolca karbonhidrat ve şeker barındırdığı için kan şekerinizi birden artırıyor, aniden düşürünce de sizi yorgun bir hale sokuyor. Tembellik etmeye vaktiniz yoksa, atıştırma işini işten sonraya bırakın. Vakit nakittir!

Evde verimli çalışma için kahveyi sınırlayın

Evet, biliyoruz ki kahve enerjik kalma konusunda en büyük yardımcımız. Fakat bir saatten sonra içilen kahve “uyanık kalma” yolunda size iyilik yerine kötülük ediyor olabilir. Akşam saatlerinde içeceğiniz kahve sizi olmanız gerektiğinden daha zinde tutacak ve kıymetli uykunuzdan alıkoyacak.

Evde verimli çalışma için renklerin gücünden faydalanın

Duvar renkleri nerede olursanız olun psikolojinizi bir şekilde etkiler. Özellikle çalışma alanınızda seçtiğiniz renkleri buna göre değerlendirip belirlemeniz büyük önem taşıyor. Duvar renklerinden, çalışma masanızdaki aksesuar renklerine kadar özenle seçilmiş renkler çalışma veriminizi artırmanıza yardımcı olabilir. Çalışma alanında mavi renk kullanımı dikkati ve motivasyonu artıracaktır. Büyük ofis ve iş yerlerinde de karşımıza sıkça çıkan mavi renk kullanımda aşırıya kaçmamakta fayda var, bir bekleme odasındaymış hissi yaratmamak için mavi rengi sıcak renklerle dengelemelisiniz. Sıcak renklerden dikkati artırma özelliği ile bilinen turuncu rengi çalışma alanınızdaki aksesuarlarda kullanabilirsiniz. Filli Boya duvar renklerinden zevkinize uygun mavi ve turuncu renk tonlarına göz atabilirsiniz.

Renkler ve çalışma alanlarıyla ilgili daha fazla ilham almak için aşağıdaki yazılarımızı okuyabilirsiniz:

• ÇOCUKLARIN ÇALIŞMA ALANLARI İÇİN 5 YARATICI ÖNERİ

• MİNİMALİST ÇALIŞMA ODASI

• RENKLERİN ANLAMI

Görseller: HouseBeautiful, hgtv.com