LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
05 Kasım 2015

EVİNİZİ MİNİMALİZE ETMENİN YOLU: BAĞIŞ

Yalın bir eve sahip olmak istiyorsanız minimalist stil tam size göre. Ancak evinizi nasıl sadeleştireceğiniz hakkında bir fikriniz olmayabilir. Size sunacağımız ipuçlarıyla hem minimalist yaşam tarzına kavuşabilir hem de anlamlı bir şey yapmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

 

Minimalist bir eve sahip olmak için bütün fazlalıklarınızdan kurtulmakla başlayın. Bunun en güzel yolu da bağış yapmak.

 

bağış, minimal evler

Nelerin bağış kutusuna gideceğini, nelerin kalacağını belirlemek için kendinize şu soruyu sorun: “Bunu son 1 yıl içinde kullandım mı?” Eğer cevabınız hayırsa o eşyayı hiç düşünmeden bağış kutusuna koyun.

 

Daha sonra kalan eşyalar için de bir soru sorun. “Bunu son 6 ay içinde kullandım mı?” Söz konusu olan mevsimsel giysiler değilse ve bu soruya cevabınız hayırsa, bu eşyalarınızı da bağışlamayı düşünebilirsiniz.

 

bağış, minimal evler

Fazla eşyalarınızdan kurtulmanıza yardım edecek bir taktik daha var. Aldığınız her yeni eşyanın eskilerinden birini bağışlayın. Yeni bir kazak aldıysanız, eski kazaklarınızdan birini başkasına verin. Hem alandan tasarruf edecek, hem yeni bir eşyaya sahip olmanın zevkini yaşayacaksınız. Birine yardım etmiş olmak da cabası.

 

bağış, minimal evler

Bağışlarınızı sistemli hale getirebilirsiniz. Kendinize bir bağış takvimi oluşturun ve düzenli aralıklarla bu bağışları tekrarlayın. Bu düzenli bağışlarla evinizi periyodik olarak ferahlatacaksınız. Bu bağışı mevsimlere de bölebilirsiniz. Kış mevsimi için bağışlayabileceğiniz kazak, battaniye gibi eşyalar daha ağır oldukları ve fazla yer kapladıkları için, kış mevsimi birden fazla kez bağış yapmayı deneyebilirsiniz.

 

bağış, minimal evler

Size bu bağışları hatırlatmaya yarayacak bir sepetiniz hep bulunsun. Aklınıza geldikçe fazla eşyalarınızı koyabileceğiniz bu sepet evinizde boş alan yaratmanızı sağlayacaktır.

 

(Görseller: Readersdigest.ca)