LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
05 Temmuz 2018

Evinizi yenilerken boya sıçramalarına karşı eşyalarınızı koruyun!

Evinizin duvarlarını yenilemek, sadece yaşadığınız yerin görünümünü değil; içinde yaşayan herkesin psikolojisini doğrudan etkileyecek kadar önemli bir değişimdir. Ancak bu heyecan verici değişim süreci ne yazık ki biraz stresli olur. Boya yapılırken ortaya çıkan karmaşa, üst üste duran eşyalar ve eşyalara boya sıçrama riski derken ev boyatmanın zevkini çıkarmak özellikle kadınlar için epeyce zor hale gelebilir.

İşte eşyalarınızı boya sıçramalarından korumanın ve boya stresini azaltmanın 5 basit yolu:

Eşyaları odanın ortasına toplayın


Evinizin duvarlarını ister kendiniz boyayın, ister profesyonel bir boya ustasıyla çalışın boya işlemine başlamadan önce mutlaka eşyalarınızı odanın ortasında toplayın ve oluşan eşya öbeğinin üzerini, eski örtü ve çarşaflarla iyice örtün. Eğer boya yapılacak oda bu işlemi yapmak için yeterince büyük değilse, kanepe / konsol gibi büyük eşyaları odanın dışında çıkararak çalışma alanınızı rahatlatabilirsiniz. Unutmayın ki dar alanda çalışmak hareket kabiliyetini kısıtlayacağı için boya sıçrama riskini de arttıracaktır.

Tek kullanımlık plastik örtüler kullanın


Her nalbur ve yapı markette bulabileceğiniz uygun fiyatlı plastik örtüler boya yaparken oluşacak sıçramaları önleminin en pratik yoldur. Bu örtülerle hem eşyalarınızı kaplayabilir hem de zeminin lekelenmesini engelleyebilirsiniz. Zemine boya sıçraması konusunda ekstra hassassanız, bu örtülerin kaymaz olanlarını kullanabilir ya da naylon örtüleri yere bantlayarak sabitleyebilirsiniz.Boya öncesinde eşyalarınızı boya sıçramalarına karşı korumanın yolları hakkında detaylı bilgi için tıklayın. 

Boyacı bantlarından yararlanın


Avize, elektrik anahtarı ve aplik gibi sökülüp takılması zor eşyalara boya sıçramasını istemiyorsanız bu eşyaları ille de yerinden sökmek zorunda değilsiniz. Bu objeleri söküp yeniden monte etmekle vakit kaybetmeden, nalbur ve yapı marketlerde satılan ve kalıntı bırakmayan boyacı bantları ile kaplayarak olası boya lekelerinin önüne geçebilirsiniz. Bahsettiğimiz boyacı bantları ayrıca kapıları ve merdiven tırabzanlarını boya lekelerinden korumak için de etkili bir çözümdür.

Fırçaya fazla boya almayın


Eğer duvarlarınızı kendiniz boyayacaksanız dikkat etmeniz gereken en önemli şey kullanacağınız fırçaya yeterli miktarda boya almaktır. Çünkü fırçanıza gereğinden fazla boya emdirmek hem duvarınızda boya izlerinin oluşmasına hem de sağa sola boya sıçramasına neden olabilir. Bu durumun önüne geçmenin bir yolu da kolay sürülen hafif formüllü boyalar tercih etmektir.

Gereken temizlik malzemelerini elinizin altında bulundurun


Aldığınız tüm önlemlere rağmen eşyalarınıza boya sıçradıysa üzülmeyin. Çünkü boya lekelerini temizlemenin son derece kolay yolları var. Boya inceltici özelliği olan tineri bir pamuğa dökerek lekelere uygulamak akla ilk gelen yöntemdir. Eğer tiner kokusundan rahatsız olursanız daha doğal bir boya temizleyici olan terebentinden faydalanabilirsiniz. Bunun için terebentin dolu bir cam şişeyi bir süre sıcak suyun içinde beklettikten sonra pamuklu bir beze dökerek boya lekelerini bu bezle temizleyebilirsiniz.