LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
14 Aralık 2016

EVİNİZİN ATMOSFERİNİ DEĞİŞTİRECEK TAVAN ÖNERİLERİ

Çoğu insan evini dekore ederken tavanı hesaba katmaz, olduğu gibi bırakır. Oysa evde vakit geçirirken en fazla göz göze geldiğimiz yerlerin başında tavan geliyor. Doğru dekore edilmiş bir tavan ortamın atmosferini hızla değiştirip evi bambaşka bir havaya sokabilir. Tavanınıza yapabileceğiniz en orijinal değişiklikleri sıraladık.

Ahşap ve alçı bir arada


Kim demiş tüm tavanı tek bir malzemeyle kaplamanız gerektiğini? Ahşap ve alçıyı bir arada kullanabilir, bu sayede salonu kullanım alanlarına göre bölebilirsiniz. Bu örnekte oturma kısmı ahşabın sıcaklığıyla örtülüyken yemek bölümü alçının temizliğini taşıyor.

beyaz alçı ve ahşap tavanlı oda

Geometrik çerçeveler


Kaplama malzemeleriyle tavanda yaratacağınız geometrik çerçeveler ışığın homojen dağılmasını sağlayacak. Ayrıca yarattıkları boşluklar ve çok boyutluluk tavana derinlik kazandırıp daha yüksek durmasını sağlayacak.

geometrik kartonpiyerli tavan

Tuğla kaplama


Tuğlanın kendine has bir sıcaklığı var. Bu sıcaklığı her zaman üstünüzde hissetmek istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey tavanınıza tuğla kaplama yaptırmak. Ortama vintage bir hava yaymanın yanında ısı yalıtımına da yardım edecektir.

tuğla kaplı tavan

Çizgili bir tavan


Şeritler halinde boyanmış bir tavan da seçenekleriniz arasında. Şeritleri oluştururken küçük göz aldatmacalarından da faydalanabilirsiniz. Örneğin bu siyah beyaz tavan, deseni sayesinde neredeyse bir çatı etkisi yaratıyor.

çizgili tavan

Faux boyama


Farklı boyaları aynı anda kullanarak tavanda gerçek bir gökyüzü etkisi yaratmaya ne dersiniz? Faux boyama tekniğini kullanarak modern tabloları aratmayan benzersiz bir tavan deseni elde edebilirsiniz.

faux boyalı tavan

Ahşap paneller


Tavanla birlikte duvarları da kaplayan ahşap paneller hem sıcak ve samimi bir ortam yaratacak hem de mobilyalarınızı yerleştirmeniz için eşsiz bir çerçeve işlevi görecek.

ahşap panel kaplama tavan

Evinizin tavanında farklı renk alternatifleri deneyin


Tavan boyalarında yaygın olarak beyaz kullanılmasının en önemli sebebi ışığı iyi ve doğal olarak yansıtmasıdır. Tavan boyası tüm evin duvarlarında olduğu gibi odanın rengini, genel havasını etkiler. Evinizde sizi iyi gelen bir ruh hali yaratmak için renklerin gücünden faydalanabilirsiniz. Örneği mavi… Evinizde gün ışığı renginde aydınlatma kullanarak, açık mavi bir tavan boyasıyla evinizin atmosferini değiştirebilirsiniz.

Görseller: architectureartdesigns.com, shelterness.com