LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
05 Mart 2019

Evinizin Karakterini Biliyor Musunuz?

Evlerimiz, hayatımıza eşlik eden, içini eşyalarımızdan önce hayallerimizle ve duygularımızla doldurduğumuz yaşam alanlarımız. İçlerinde olduğumuz sürece orada dört duvardan çok daha fazlası vardır. Bizimle birlikte yaşar, bizim tarzımızı ve karakterimizi yansıtırlar. Peki, acaba sizin eviniz nasıl bir karaktere sahip hiç düşündünüz mü?“Az ve öz” kuralını benimseyenler, hayatlarının birçok alanında olduğu gibi, evlerinin dekorasyonunda da bu kuralı benimserler. Bunu bir yaşam felsefesi haline getirirler. Biz onları minimalistler olarak adlandırıyoruz. Raflarının, masalarının üzeri, duvarları genelde boştur. Birkaç dekoratif öge dışında gereksiz olan hiçbir şeye yer vermezler. Ferahlatıcı etkisinden dolayı, mobilya ya da duvar boyasındaki renk tercihleri beyaz başta olmak üzere, açık renklerdir.

Dünyada da minimalizm akımının öncüsü İskandinav ve Japon kültürlerinde de tercih edilen ve yaşam alanınıza aydınlık bir görünüm kazandıran beyaz rengi, farklı renkte objelerle ve tahta aksesuarlarla birlikte de uygulayabilirsiniz. Tasarımınızı yaparken, boş alanlar bırakmaya da mutlaka özen gösterin.

Tabii daha renkli ve eğlenceli bir ev ortamı da tercih ediyor olabilirsiniz. Ancak fazladan her renk, yeni bir riski de beraberinde getirir. Dekorasyonda fazla sayıda rengi bir arada kullanarak şıklığı koruyabilmek, maharet isteyen bir iştir. Eğer bir uzmandan yardım almıyorsanız, mutlaka dekorasyonla ilgili kaynakları derinlemesine incelemeniz gerekir.Ahşap ağırlıkta bir dekorasyon ya da kahverengi tonları, hardal sarısı gibi renklerle tamamlayabilir, aralara ise canlı renklere sahip küçük objeler serpiştirerek keyifli bir mekan yaratabilirsiniz.

Beyazın ağırlıkta olduğu bir mutfak ya da yemek odasında kırmızı sandalyeler ve duvar aksesuarları kullanarak sıcak bir atmosfer için ilk adımı atmış olacaksınız. Rengarenk kupa, bardak ve tabak gibi mutfak eşyalarıyla da bu dekorasyonu çok daha yukarıya taşıyabilirsiniz.Son yıllarda popülerleşmeye başlayan tarzlardan birisi de ekolojik evler. Geleceğimizi düşünüyor ve karbon ayak izimizi azaltarak çocuklarımıza daha iyi bir dünya bırakmak istiyoruz. Bunun için yapmamız gereken şeylerden birisi de tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmek. Ekolojik evler de tam olarak bu fikre hizmet ediyor. Mesela, ikinci el ürünler kullanarak işe başlayabilirsiniz. İnternet ve ikinci el eşya dükkanlarında ya da bit pazarında kısa bir gezinti yaparak bile fark yaratan bir dekorasyon mümkün. Kullanılan ahşapların FSC sertifikalı olması da önemli. FSC sertifikalı ahşaplar, özel ağaç çiftliklerinde yetiştirilen ağaçlardan üretiliyor. Düzenli olarak Orman Yönetim Konseyi (FSC Forest Stewardship Council) tarafından kontrol edildiği için sürdürülebilir ve yapılan kesimler ekosisteme zarar vermiyor.