LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
06 Ağustos 2013

FAYANS ARALARI NASIL TEMİZLENMELİ?

Fayans aralarında kullanılan malzemenin genellikle beyaz oluşu çabuk kirlenmesine yol açar. Zamanında müdahale etmezseniz, lekeler derz dolgusunun içine işler ve çıkarmak oldukça zorlaşır.

Fayans aralarındaki kirleri temizlemek için sanılanın aksine çamaşır suyu gibi kimyasallar hiçbir işe yaramıyor. Aksine bu tür kimyasallar derz dolgusunu çürüterek suyun fayans altına sızmasına sebep oluyor. Bu da rutubete sebep oluyor.

Bunu önlemek için özellikle kir ve kireç çözücü kimyasal temizlik ürünlerinden yararlanabilirsiniz. Temizlik ürünleri satan marketlerde bulabileceğiniz kir ve kireç çözücüyü fayans aralarına dökün. Kirlerin kabarması için bir süre bekleyin. Daha sonra eski bir diş fırçası yardımıyla fayans aralarını temizleyerek durulayın. Bembeyaz olan fayans araları zemininizin daha temiz görünmesini sağlayacaktır. Daha pratik bir yöntem içinse yapı marketlerde satılan beyazlatıcı kalemlerden satın alarak kararan fayans aralarını boyayabilir ve bembeyaz görünmesini sağlayabilirsiniz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA www.kitchen-remodles.in

Kimyasal ürünlere alternatif arayanlar için evde bulunan malzemelerle yapılabilecek bir tarifimiz var!

Malzemeler:

Bir litre su

Yarım su bardağı soda

Bir fincan limon suyu

Yarım fincan sirke

Karbonat (isteğe bağlı)

Malzemelerin hepsini karıştırıp fayans aralarına dökün. Bir süre bekledikten sonra eski bir diş fırçası yardımıyla fayans aralarını fırçalayın. Tebrikler, gayet ekonomik bir yöntemle ışıl ışıl fayanslara sahip oldunuz! Bu yöntem ayrıca fayansların kararma süresini de uzatacak.

Kapak görseli: blog.tradeplatform.com.au