LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
26 Eylül 2017

Filli Boya’dan Kültürel Mirasımız Turkuaz’a Özel İlk Renk Koleksiyonu ve Kitabı

Filli Boya’dan Kültürel Mirasımız Turkuaz’a Özel İlk Renk Koleksiyonu ve Kitabı


Filli Boya, hazırladığı Turkuaz Renk Koleksiyonu ile Türk boya sektöründe bir ilke imza atarak Türkler ile bütünleşen Turkuaz rengini ve hikâyesini tüm dünyaya tanıtıyor. Filli Boya, Selçuklu’da, Osmanlı’da ve Günümüzde Turkuaz olmak üzere üç farklı bölüm ve onlarca Turkuaz renk seçeneğinden oluşan koleksiyon ile Sanat Tarihçisi Prof. Dr. Gül İrepoğlu’nun hazırladığı Turkuaz üzerine yazılmış ilk ve en kapsamlı kitabın tanıtımını yaptı.

Turkuaz’ın 48 farklı yansıması…


Filli Boya Turkuaz renk koleksiyonunda toplam 48 farklı Turkuaz bulunuyor. Bunlardan 7 renk Selçuklu dönemi Turkuaz örneklerinden oluşurken diğer 34 farklı Turkuaz tonu ise Osmanlı dönemi sanat ve mimari eserlerden belirlenen yansımalardan oluşuyor. Koleksiyonda ayrıca günümüz Turkuaz örneklerinden de 7 renk yer alıyor.


Turkuaz projesiyle oluşan koleksiyonun çıkış noktasını turkuazın derin anlamları ve ülkemizin engin sanatsal renk denizinde ince nüanslarla dalgalanan turkuaz renk tonları oluşturdu. Eş zamanlı olarak dünyada ilk kez Turkuaz üzerine oluşturulmuş en kapsamlı kitap olan “Turkuaz Gökyüzünün Ve Yeryüzünün Mirası” adlı eserle de hem turkuaz taşının, hem de turkuaz renginin kapsadığı tüm başlıklar kucaklanmış oldu. Kitapta; Doğada Turkuaz; Tarihte Turkuaz; Turkuazlı Mücevherler; Sanatı Renklendiren Turkuaz; Edebiyatta Turkuaz gibi başlıklar incelendi. Böylece Turkuaz kavramını, tarihini ve rengini her yönüyle ortaya koyan bir eser ortaya çıktı.


Detaylı bilgi için tıklayınız: https://www.filliboya.com/turkuaz/