LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
15 Mart 2016

FİLMLER VE RENKLER

Her bir filmin aslında bir rengi çağrıştırdığını düşündünüz mü? Elbette filmlerde kullanılan renk paletinin bunda etkisi var. Ama filmlerin bizde uyandırdığı duyguları unutmamak gerek. Sizin için derlediğimiz örneklere bir bakın:Jaws: Okyanus mavisi (1975)Eğer köpek balıklarına karşı bir fobimiz varsa bunun nedeni bu filmdir. Steven Spielberg’in ünlü gerilim filmi Jaws katil bir köpek balığının doymak bilmez iştahını anlatır. Bir sürü insan ona yem olur. Elbette Jaws okyanusun karanlık diplerinde yaşar. Bu yüzden okyanus mavisi bu filme damgasını vurur.Cinnet: Kan Kırmızısı (1980)
Stanley Kubrick’in ünlü gerilim filmi dağın başındaki bir otelde geçer. Mevsimlerden kıştır, ama filme damgasını vuran renk kırmızıdır. Filmde bahsedilen ‘Redrum’ yani ‘Kırmızı oda’ hepimizin zihnine kazınmıştır. Ayrıca asansörden otelin koridoruna sel gibi akan kanlar filmi kan kırmızısına boyar.Titanic: Siyah ve Altın sarısı (1997)Titanic hepimizi ağlatmıştır. Geminin batışı kadar, umutsuz aşkın hikâyesi de yüreklerimizi parçalar. Film aynı zamanda asaleti gözler önüne serer. Bu yüzden asaleti simgeleyen siyah ve altın sarısının kombinasyonu sık sık karşımıza çıkar. Hem geminin kendisinde, hem kıyafetlerde hem de film paletinde.Avatar: Turkuaz (2009)Avatar, dünyaya benzeyen başka bir gezegenin insanlar tarafından nasıl sömürüldüğünü anlatır. Elbette işin içinde aşk da vardır. Ama filme aşkın rengi olan kırmızı değil, doğanın rengi turkuaz damgasını vurur. Cennete benzeyen bu gezegendeki canlıların rengi turkuazdır. Turkuazın bileşenleri mavi ve yeşil filmde sık sık karşımıza çıkar.Black Swan: Siyah ve Beyaz (2010)
Film Kuğu Gölü balesinde baş rolü almaya çalışan bir balerinin psikolojinin nasıl alt üst olduğunu anlatır. Film ilerledikçe psikolojik gerilim artar. Natalie Portman’ın oynadığı karakter şizofreniye kapılır. Kişiliğinin bir yanı kuğunun beyazıyla temsil edilir. Diğer yanıysa hırsı, yani siyah kuğuyu temsil eder.