LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
08 Eylül 2015

GENÇLEŞME TÜYOLARI

Çoğumuz kendimizi hayatın koşturmacalarına kaptırıp cildimizi ve vücudumuzu ihmal ediyoruz. Her geçen gün, aynanın karşısında daha cansız ve yıpranmış bir yüzle karşılaşıyoruz. Oysa evde kendinize ayıracağınız yarım saatle daha sağlıklı, parlak ve güzel bir cilt elde etmeniz mümkün. Üstelik bu maske ve peelingleri evdeki ürünlerinizle hazırlamanız için size verdiğimiz önerileri uygulamanız yeterli.

Kil maskesi

Kil, doğanın bize verdiği eşsiz mineraller grubunda yer alıyor. Doğru karışım ve ölçülerde hazırlanan maskelerdeki kilin saç ve cilt üzerinde de birçok olumlu etkisi olduğu görülmekte. Eğer mükemmeli istiyorsanız bu bakımları her gün yatmadan önce ya da düzenli aralıklarla uygulamakta yarar var.

Kil, cilt üzerinde kullanıldığında sivilceleri kurutma, cildi canlandırma, ölü deriyi ciltten atma, yenileme ve sıkıştırma gibi etkiler gösteriyor. Bahsettiğimiz kil maskesini yapmak da oldukça basit.

İhtiyacınız olanlar, 1 yemek kaşığı yeşil kil, 1 yemek kaşığı süt ya da süt tozu ve 1 çay kaşığı yulaf yağı. Cam bir kâse içerisine kilimizi ıslatıyoruz. On dakika kadar bekledikten sonra içerisine süt ve yulaf yağımızı ekleyip kıvama gelene kadar karıştırıyoruz.

Ardından cildimizi ılık su ile yıkayıp hazırladığımız maskeyi fırça yardımıyla cildimize ince bir tabaka halinde sürüyoruz. Daha sonra kurumasını bekliyoruz. Bu süre 15 ile 20 dakika arasında sürecektir. Maske kuruduktan sonra yüzümüzü tekrar ılık su ile yıkayarak cildimizi maskeden tamamen arındırıyoruz. Cildinizdeki değişimleri birkaç uygulama sonrasında rahatlıkla fark edersiniz.

Bal maskesi

Balın yararlarını saymakla bitiremeyiz. Mideyi iyileştirme, bağışıklık sistemini güçlendirme hatta yaraların daha çabuk iyileşmesi için kullanılan bal, Eski Mısır’da tanrılara sunulan adaklar arasında yer alıyor. Cilde uygulandığındaysa cildi nemlendirdiği, yaşlanmayı yavaşlattığı biliniyor. Magnezyum, potasyum ve kalsiyum içeren balın besleyici özelliğiyle canlandırdığını söyleyebiliriz.

Çok fazla güneşe maruz kalmak, sıklıkla solaryuma girmek, fazla miktarda antibiyotik kullanımı ve az su içmek cildin yaşlanmasına sebep olur. Bu nedenle cilt proteine ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacı karşılamak için bal maskesi güzel ve etkili bir çözümdür. Bir kâseye yumurta sarısını koyup içine bir tatlı kaşığı balı ekliyoruz. Lavanta balını tercih ederseniz, lavantanın yumuşatma özelliği sayesinde cildinizin maskeyi daha kolay emmesini sağlayabilirsiniz. Cildin iyi beslenmesi için cilt üzerindeki yağlı tabakanın temizlenmesi ön şartımız.

Bu nedenle karışımın içine iki damla limon damlatıyoruz. Yumurta sarısı çok beklediğinde bakteri üretebildiğinden, hazırladığımız karışımı güzel bir şekilde karıştırıp bekletmeden cilde uyguluyoruz. Maskemizi hazırladıktan sonra boyun bölgesinden başlayarak parmak uçlarıyla hafif masaj yaparak yukarıya doğru bütün yüze uyguluyoruz. 15 dakika olan bekleme süresini tamamladıktan sonra cildi bol su ile yıkayıp maskeden arındırıyoruz. Maske ardından cildinizin güneş görmesi tahriş edici olabilir. Bu nedenle maskeyi akşamları uygulamanızı öneririz.

Yüz peelingi

İngilizce "soymak" anlamına gelen peeling, ölü derilerden kurtulma ve cildi canlandırmada oldukça etkili bir yöntem. Evde kendi peelinginizi yapmak da oldukça basit. Tek yapmanız gereken 1 yemek kaşığı Türk kahvesini 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı ve 2 damla limon ile karıştırmak. Bir kâseye aldığınız malzemeleri hafif koyu renk alana kadar karıştırın. Peelingi cildinize masaj yaparak uygularsanız yüzünüz karışımı daha kolay emecektir. Beş dakika bekledikten sonra cildinizi soğuk suyla yıkayın. Cildinizin parlayıp canlandığını hemen fark edeceksiniz.

 

(Görseller: www.pinterest.com)