LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Dekorasyon
09 Eylül 2015

HAMİLELER İÇİN EVDE YAPILABİLECEK SPORLAR

Hayatınızın en heyecanlı ve en güzel dönemi olan hamilelik aynı zamanda sağlığınıza en çok dikkat etmeniz gereken zamandır. Hamilelikte spor yapmak sakıncalı bir fikir gibi görünse de bebeğin ve annenin sağlığı için önemlidir.

 

Hamilelik döneminde dikkatli bir şekilde yapılan spor annenin kaslarının rahatlamasını sağlayarak bebek taşımayı kolaylaştırır. Düzenli spor yaptıkça uyku kaliteniz ve gün içinde enerji artar. Gebelikte yapılan spor, doğumdan sonra forma girmenin zorluğunu hafifletir.

 

Bedeni çok yormadan, evde de rahatlıkla uygulanabilen bir egzersiz planı oluşturmanın tam zamanı. Unutulmaması gereken bir nokta da bunun, alınan kilolardan kurtulmak için değil, tamamen annenin ve çocuğun sağlığı için yapıldığı. O yüzden rahatlamayla ve gevşeme hareketleriyle işe başlanmalı.

 

hamilelikte evde spor 1

Son dönemin en gözde sporlarından biri olan yoga, hamilelik için birebir. Yoga vücuda esneklik kazandırır ve duruşu geliştirir. Nefes alıp vermeyi daha kaliteli hale getiren yoga, kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandırır. Bu etkiler bebeğin bedenine de geçer. Ayrıca yoganın verdiği rahatlama, ruh halinizi olumlu yönde etkiler. Mutlu bir anne, mutlu bir bebek demektir.

 

Yogaya benzer bir spor olarak pilates de denenebilir. Çok zorlaman hareketlerle yapılabilen pilates omurgayı güçlendirir. Bunun faydasının doğumhanede görüleceğinden emin olabilirsiniz.

 

Spor yaparken eğlenmek de mümkün. Bunun için müzikçaları açıp dans etmek en iyi yöntem. Özellikle oryantal dans bel bölgesinde yağ bağlanmasını engeller.

 

hamilelikte evde spor 2

Bunların dışında ev konforunda yapılabilen sporlar arasında aerobik ve hafif ağırlık kaldırma gibi seçenekler de var. Eğer evde kardiyo aletleri varsa, bunları da düzenli bir şekilde kullanmaya özen göstermek gerek. Kardiyo egzersizleri vücudun tamamını çalıştırır ve kalp için oldukça önemlidir. Güçlü bir kan dolaşımı sağlayarak bebeğini anneden besin alımını kolaylaştırır.

 

Düzenli yapılan spor, hamilelik döneminde artan stres seviyesini düşürür ve anne adayı olmanın keyfini sürmeye yardımcı olur. Sağlıklı bir annenin içinde yetişen çocuk sağlıklı bir geleceğe doğru yol alır.

 

(Görseller: Pinterest.com)